| aannddrreeaa a întrebat:

Eu am un calculator care are aproape 10 ani.As vrea un router wireless la care sa il conectez.Ce caracteristici trebuie sa aiba acesta pentru a fi compatibil cu calculatorul meu? Ma pot conecta la acel router cu telefonul sau altcineva cu o tableta cu wireless?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Calculatorul o sa il conectezi la router prin cablu, desigur. Nu de alta, dar daca are 10 ani, sa il mai chinui cu un adaptor wireless nu prea are sens, plus ca o sa te coste routerul si adaptorul mai mult decit face calculatorul.
Schema vine in felul urmator - netul intra in router, de unde intri cu un cablu in calculator. Net wireless poti sa dai la cite device-uri ai tu chef, poti da si la vecini daca te simti generos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Calculatorul ala al au vechi are placa wireless? daca da atunci nu conteaza routerul, atat timp cat emite wireless

| bulbulica a răspuns:

Nu conteaza varsta calculatorului sau performantele sale. Te poti conecta cu orice aparat ce permite wi-fi ( wireless ) - telefon, tableta, laptop, etc