| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Exista feluri prin care pot prelungi Viata Bateriei la Telefonul meu? am un LG G2 Mini, ce sa incerc? ati incercat ceva cu Telefoanele (Smartphone) voastre care sa prelungeasca viata Bateriei?

15 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Evitarea incarcarii de cate ori vezi priza
Oprirea functiilor inutile alea telefonului ( ca GPS, Bluetooth...)cand nu ai nevoie de ele
Luminozitatea la minim.
Neutilizarea telefonului in timpul incarcarii.
Sa nu supui telefonul la temperaturi mari (adica sa te joci ca spartu pana iti arde mana ), temperatura degradeaza repede electrozii din baterie.
Evitarea incarcarii cu incarcatoare mai mari decat cel original.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru danutzu96):

Ok, ma voi gandi daca sa reduc Luminozitatea la 0 cand se incarca.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu ai cum sa ii prelungesti viata bateriei. Dupa aproximativ 2 ani acumulatorul incepe sa se slabeasca si trebuie schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce face, uite cateva idei:
- Luminozitatea minimum, cat de mult poti. (e importanta rau)
- Auto-Sync oprit
- Locatia (chiar daca nu mai consuma asa mult) oprit.
-Bluetooth oprit.
- Date Mobile, Hotpost oprite. Daca nu folosesti WiFi opreste-l.
Concluzie: Cu cat opresti mai multe, cu atat tine bateria mai mult, deci >>
- Dezinstaleaza aplicatiile inutile.
- Dezactiveaza-l sa se incarce odata cu telefonul cand porneste (adica cand el porneste, incarca si aplicatiile alea sa se deschida mai repede, se deschis procese pe fundal si consuma bateria). Chestia asta o faci cu un program special, cum ar fi:
Asus Mobile Manager: https://goo.gl/SkhuU3.
Din Asus Mobile Manager ai niste profiluri gen "Super Saving",fac automat setari, si dezactiveaza tot in locul tau, ce e improant e ca dezactiveaza WiFi-ul daca inchizi telefonul, asta chiar consuma baterie, si altele.

Din Developer Options dezactiveaza animatiile. Cauta pe Google ca e usor.
Inchide definitiv aplicatiile, sti tu, ai butonul ala acolo care iti arata toate ferestrele deschise.

Nu folosi live wallpaper-uri, wideget-uri prea multe, pune-ti o poza de fundal neagra (sau macar cu multe nunate negre), s-a deomnstrat ca ajuta.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru anonim_4396):

Eu oricum nu folosesc locatia, si voi vedea in privinta Sync-ului. dar mersi pentru celelalte sfaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Descarca CM Security, eu il am si chiar se vad rezultate la baterie.
Are o optiune acolo...pentru baterie.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru anonim_4396):

Voi vedea in privinta CM Security candva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

360 security.Instaleaza-ti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Varzaaaa....nup.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica si de ce.
E paradoxal, iti optimizeaza teledonul inchizand procese dar el mananca mult din ram/cpu.

Daca esti mai grijuliu pe net poti sa il lasi fara anti virus telefonul si cand suspectezi ca apar probleme descarca un antivirus, mai serios, gen avg/kaspersky/bitdefender o saptamana si dupa ce se rezolva il stergi.

Cat despre prelungitul vietii bateriei nu stiu ce sa zic, poti sa o incarci normal cu incarcatorul telefonului, de la 15-35% pana la 80-100% si de preferat sa nu il soliciti foarte mult cat timp se incarca. Asta si alti cativa factori duc la umflarea bateriei in timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Virusi pe Android pe 6.0 +? Mai greu, doar sa fi idiot...sau poate nu am aflat eu de ei.
Dar din cate stiu iti cere permisiune la orice.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru anonim_4396):

Eu am pe LG G2 Mini Android 4.4.2 nu 6.0

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru TheRealFantasy):

Eu am ca Antivirus Bitdefender. dar nu vreau sa il scot pentru ca nu stiu niciodata cand voi avea Virusi. vreau sa imi protejez Telefonul, ca toti altii.

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa, lasa, ca nu e as agreu sa obtina permisiuni de root si sa faca dupa ce vor. Si Android e tot linux...

| anonim_4396 a răspuns (pentru danutzu96):

A,da..am uitat de asta.