| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Ce se intampla daca pui o Baterie de Telefon (Smartphone ca sa fiu mai precis) intr-un Frigider? cum afecteaza viata Bateriei, o prelungeste sau o scurteaza? uneori cand folosesc Telefonul, se incalzeste un pic. cand stau prea mult pe Telefon vara se incalzeste prea tare si lumina ecranului se duce la 77% din cauza calduri Telefonului astfel afectand si ecranul. ma intreb cum frigul ar afecta Bateria Telefonului, oare ar dura mai mult? a incercat cineva asta vreodata? cat de sigur sau nesigur este? in caz ca va intrebati ce Telefon am, e un LG G2 Mini.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria va deveni asemenea unui castravete murat la butoi.

| relian a răspuns:

Temperaturile mici sau prea mari afecteaza negativ viata unei baterii. Daca citesti si in manualul unui telefon vei vedea ca spune acolo intre ce temp acel telefon poate fctiona.La acele temp extreme ce spune acolo min si max daca tii bateria sau telefonul in conditiile alea nu cred ca lungesti nimic, o sa scurtezi.

| Denila123 a răspuns:

Cel mai bine eati avastul sa. curete, ca ai multe fisiere sau jocuri, si de aia se incalzeste, parerea mea.

| Bula a răspuns (pentru Denila123):

Avastul curata nici jumate din virusi. Poate AVG, e mult mai eficace.

Curatarea memoriei de fisiere nedorite se poate face bine cu Ccleaner.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Denila123):

Nu am jocuri pe Telefon EXACT din motivul ca am o Baterie prea mica. (durata approx, 4-5 ore) si Avast? eu am Bitdefender.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Bula):

Antivirusul meu e Bitdefender.

si cum va fi curatarea memoriei sa rezolve problema cu Bateria?

| Bula a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Cu Cccleaner poti sterge resturile de instalare si aplicatiile care ocupa degeaba sistemul.
Dupa curatire, va trebui sa ai oprit Bluetooth, wi-fi, conectarea de date, media (camerele, playerele) si jocurile pentru reducerea CONSUMULUI de curent din baterie. Daca vrei sa vizionezi filme peste 10 minute, atunci este indicata conectarea incarcatorului.

Bateria se pune la incarcat cand coboara la cca. 20% si se incarca pana la 90-100%. Nefolosita, trebuie sa tina in acest interval minim 24 ore. In caz contrar se va schimba /suplimenta baterie (cu una exterioara, de putere).

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Bula):

Multumesc pentru sfat. si fara suparare, asa ca sa stii, ai scris CURATARE gresit.

| Denila123 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Citi mh are

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Denila123):

Ce anume? Citi?

| Denila123 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Scrie pe baterie mh, câți are a mea are 1400 mh

| Bula a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

S-a umflat I-ul big grin

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Denila123):

A mea are 2440 mh.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Bula):

Bateria mea nu s-a umflat. problema nu e asa de rea cum crezi.

| Denila123 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Are 2440 mh si deaici se incinge, si nu-ti tine da te tine 2 zile, intreb

| Bula a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

N-am vorbit de bateria, am raspuns doar la remarca ta asupra greselii mele... tongue

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Bula):

Scuze de neintelegere.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Denila123):

Deci ar trebui sa cumpar o Baterie cu mai multi mh? asta daca gasesc... sad

| Denila123 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Nu deci când ai cumpăra t telefon trebuia să întrebi citi mh are bateria, și așa îți dai seama sa alegi un telefon bun și care să țină bateria 24 de ore, numai jucandute pe el, sunt altele care au 4000 mh și țin 3 zile. bafta

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Denila123):

Nu stiu, poate exista Baterii cu 4000 mh facute la comanda pentru modelul meu de Telefon, voi cauta.

| Denila123 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Nam nimic in potriva

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Denila123):

Ok, macar voi incerca. si fara suparare, ca sa stii se scrie NU AM, nu "Nam". dar am inteles mesajul. happy