| Apocaliptic a întrebat:

Exista telefoane cu port inflarosu?!?!
Aproape pe orice site pentru specificatii de telefoane,la toate telefoanele scrie inflarosu si din cate am vazut eu, la toate scrie "nu".
Daca nici Samsung galaxy S III si nici iPhone 4s nu au port inflarosu, atunci de ce exista aceasta optiune la specificatii?!

Răspuns Câştigător
| pnker a răspuns:

Se vede ca n-ai prins vremea cand toti cautau telefoane cu port infrarosu laughing. Pana acum 5-6 ani putine telefoane aveau bluetooth, folosind in schimb infrarosu. Spre deosebire de acestea, pentru a putea transmite date telefoanle sau ma rog, dispozitivele (ca existau si adaptoare pentru calculator ) trebuiau aliniate in functie de port, la cativa centimetri. Gandeste-te ca prin Bluetooth se trimit fisiere cu pana 200 de kb/s, prin infrarosu se trimiteau cu pana la 30-40 de kb/s. Mai nou prin Wi-fi transimiti date mult mai rapid, succedand astfel si bluetooth-ul happy. Ce vremuri...

| Apocaliptic explică (pentru pnker):

Aaa, la asta se refera inflarosu?
Eu ma gandeam ca este cu totul altceva...
Daca stiam nici nu mai intrebam.

| pnker a răspuns (pentru Apocaliptic):

Pai asta e rostul TPU pana la urma, intrebi ca sa afli. Acum ca mai sunt si altii care se oftica degeaba pentru o simpla intrebare sau greseala gramaticala e partea a doua.

8 răspunsuri:
| JustClaudiu a răspuns:

Nu se mai foloseste deoarece era foarte lent si odata cu aparitia bletooth-ului, wi-fi s-a renuntat la el.

| rutanklan a răspuns:

Fiindca nu se mai fabrica. Era la inceputul anilor 2000, dar de atunci nu a mai folosit nimeni sistemul ala...bluetooth,wifi, nfc...

| tteo92 a răspuns:

Salut!
Nu au inflarosu, dar au bluetooth, ceea ce e mult mai bun decat un inflarosu, se trasfera mai repede, si nu mai trebuie tinut unu langa altu ca sa se poata trasfera date, muzica etc...

| Apocaliptic explică:

Cam ce vrei sa spui cu cuvantul "fa" frustrated?

| Apocaliptic explică:

Adica m-ai facut tarfa?!

| 21ndstillachild a răspuns:

Pai infrarosu au telefoanele mai vechi cu tehnologie mai slaba