| T13 a întrebat:

Exista vreo cale de a realoca memoria calculatorului fara sa chemi(si/sau sa platesti)pe cineva sa dezinstaleze si sa reinstaleze Windows XP?(eu nu ma pricep la dezinstalat si reinstalat, si decat sa %$*&# ceva de 10 milioane mai bine nu ma bag).

De exemplu am 2 discuri in calculatorsadLocal)Disc C si (Local)Disc D. Discul C are 5GB memorie libera(nu mai ai ce sa dezinstalezi), iar discul D 50GB.Sistemul de operare, Windows XP, se afla pe discul C, deci ii trebuie ceva spatiu liber.Asa ca trebuie sa scad de la D vreo 15GB si sa ii dau lui C.(NOTA:cazul e ipotetic, doar un exemplu, etc deci nu reflecta situatia de la mine din calculator)

Pot sa fac asa ceva? Cum? Daca nu, pot sa cumpar ceva extern(hard disk extern, etc), de exemplu de 50GB, sa il instalez C-ului si astfel discul C sa aiba o memorie libera de 55GB?

1 răspuns:
| xJuliusx a răspuns:

Trebuie sterse partitiile (C si D). Dupa aceea creezi alte doua partitii egale (de exemplu), depinde de marimea hardului. Apoi trebuie reinstalat Windowsul (prin stergere de partitii sau formatare se pierd toate datele de pe hard). Daca cumperi un hard extern nu poti "sa il instalezi C-ului"laughing ca sa ai 55GB. Un sistem de operare nu poate sa lucreze jumatate pe o partitie si cealalta jumatate pe alta partitie sau pe alt hard. Poti sa pui hard extern, sa instalezi pe el sistemul de operare si sa setezi din Bios ca sa booteze de pe el. Atunci o sa ai C-ul mai mare si hardul intern il poti folosi ca spatiu de stocare de date.