| Sasukesmecherul a întrebat:

Salut,TPU!

Am niste poze foarte importante pe un laptop vechi si daca se strica laptopul nu vreau sa pierd pozele.
Ce ar trebui sa fac?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un cont de Gmail si ai 15 GB cloud. https://bit.ly/3ztHk1s
Mai obtii ceva de la Dropbox 2 GB, OneDrive de la Microsoft 5GB, Box 10GB, Mega 50 GB, Cu 5 lei pe luna 50 GB de la DIGI si multe altele. Doar sa le cauti

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Le poti muta pe google drive si/sau pe un hard extern.

| Goete a răspuns (pentru Aasdfghj):

Atunci mai bine pe google photos, dar deja nu mai are spatiu ilimitat gratuit (si e acelasi spatiu cu drive, dar e speciañizat in foto si video)

| Frank51 a răspuns:

Pornești laptopul și dai resetare din fabrică, pozele se vor muta automat pe laptopul nou!

| NLS a răspuns:

Stocarea cloud ar fi o solutie.
Eu am cont pe Mega.nz si am 50 GB gratuit.
(asta a fost demult, acum doar pentru prima luna primesti 50, dupa care coboara la 15GB).

Alta solutie ar fi sa cauti un vecin sau prieten care are blueray writter,
sa iti cumperi 1 sau mai multe discuri de 50GB,
si sa le scrii pe discuri blueray.
Sunt mai rezistente in timp decat DVD-urile.

Sau iti cumperi un HDD sau un SSD extern de 500 GB (insa atentie ce iti cumperi, caci exista si branduri foarte slabe, care au tendinta sa vina defecte din fabrica, sau sa se strice in primul an).

Mereu cand e vorba despre lucruri foarte importante, e bine sa le ai pe cel putin 2 suporturi de stocare diferite.
(fie cloud si bluray,
fie cloud si HDD/SSD,
fie bluray si HDD/SSD)

| Goete a răspuns (pentru NLS):

Blueray, dvd, in 10 ani aproximativ e posibil sa pierzi informatia de pe ele. Un SSD e rezistent si la soc, si la apa dar din cand in cand (la 6 luni de ex) trebuie bagat la curent sa nu piarda informatia.

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Nu stiu ce se intampla cu MEGA! Eu am 35 GB! Si la inceput aveam 50.

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Apropo! Si eu am contul de ani buni.

| Goete a răspuns:

Copie de securitate?

| Alexuţ02 a răspuns:

Sa le muti pe un stick USB, cea mai usoara optiune, daca nu. urca-le in Cloud dar o sa dureze ceva, mai usor cu stick, parerea mea

| Goete a răspuns (pentru Alexuţ02):

Cea mai usoara (si cea mai putin sigura) optiunewinking

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Goete):

Ai dreptate big grin