| RAY a întrebat:

Formatul 4k trebuie in mod abligatoriu redat pe un tv cu ecran mare? adica 4k poti reda si pe un ecran de 17, 3? oare numa asa vezi 4k daca e ecranul mare

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

S8 are 4K pentru marketing, este putin probabil sa vezi o mare diferenta pe el, adevarata revelatie apare pe un ecran mare unde diferenta dintre full hd si 4 k este uriasa. Eu personal am un tv 4K de 110 cm si cand redau un videoclip in format 4K se vede superb, nu se compara cu full hd. Din pacate nu prea gasesti inca continut dar in rest este superb.

5 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Il poti reda pe orice vrei tu, dar numai pe un ecran 4K ai sa vezi diferenta sau saltul de calitate. Daca monitorul tau nu este 4K atunci nici filmul nu o sa fie redat in 4K si tu nu o sa vezi nici o diferenta. Deci daca vrei sa vezi superb trebuie sa ai un monitor/tv 4K, nu uita ca nu degeaba sunt acolo 8 milione de pixeli fata de 2 milione la Full HD.

| RAY explică (pentru Ironwin):

Pai si pe un s8 daca se reda 4k se vede bine? adica are importanta sa fie mare acel ecran sau nu? asta nu inteleg eu, calitatea 4k se poate vedea doar pe tv de alea de 100 de cm

| RAY explică (pentru Ironwin):

Eu acum descarc un film 4k de 48 de giga, deci poti gasi filme pe 4k, deci este nevoie de un tv mare ca dimensiune am inteles, dar ecranul insati trebuie sa fie 4k nu? daca ecranul e full hd tot nu sa vedea 4k fiind mai putini pixei, pana la urma vorbim de pixeli

| Ironwin a răspuns (pentru RAY):

Gasesti filme dar nu pe toate, eu am afirmat ca "nu prea gasesti" oricum este inca putin material in 4k. In rest, da, ai inteles bine, ecran mare si obligatoriu 4K cu cei 8milioane de pixeli aferenti.

| Ironwin a răspuns (pentru RAY):

S8 are 4K pentru marketing, este putin probabil sa vezi o mare diferenta pe el, adevarata revelatie apare pe un ecran mare unde diferenta dintre full hd si 4 k este uriasa. Eu personal am un tv 4K de 110 cm si cand redau un videoclip in format 4K se vede superb, nu se compara cu full hd. Din pacate nu prea gasesti inca continut dar in rest este superb.

| iAMVi a răspuns:

Nu poti urmari 4k pe el. Adica practic, poti dar ala nu e 4k. toti ce obtii este o imagine mai buna dar care este doar clasicul HD