| BlueStar12 a întrebat:

Fratele meu are are o problema cu calculatorul. Cand vrea sa-l deschida acesta ajunge la fereastra de Bun Venit si apoi se restarteaza. Apoi refeta figura timp de 15-25 de minute pana se deschide. Informatii: Opereaza pe Windows XP.
Care e problema si/sau cum poate rezolva.
Funda la raspunsul cel mai util.

10 răspunsuri:
| DaReZon a răspuns:

Salut.
Am avut si eu o problema asemanatoare si cand l-am dus la reparat nu a putut sa ii faca nimic decat sa ii schimbe windows-ul. Deci s-ar putea ca ar trebui sa isi schimbe "Fereastra" tongue

| MeConstantine a răspuns:

Pot fi mai multe cauze,
Da intr-adevar primul lucru poate fi windows-ul si sa incerci reinstalarea ( ideea este sa nu se restarteze atunci cand faci asta ), daca se intampla atunci este altceva din start sa stii ( chiar daca reusesti pana la urma instalarea).
aPOI DACA ASTA NU MERGE SE SCOATE BATERIA DE LA BIOS si lasi sa vezi ce se intampla, nu va influenta mult asta dar de obicei face curat in procesele prinse. Sfatul meu este sa scoti bateria de la bios dupa ce instalezi windows-ul. Daca ai facut si asta si tot se intampla, ai ceva defect pe placa de baza, prima dupa care m-as uita ar fi ram-ul, daca sunt mai multe placute poti scoate pe rand cate una sa vezi daca face la fel( asta inainte sa faci instalarea de windows ).
Deci cu calcdura nu tine deoarece calculatorul este inchis si il deschida prima data, iar intr-un minut nu se incalzeste repede happy

| BlueStar12 explică (pentru MeConstantine):

Nu stiu ce sa zic... Am mai reinstalat windows si si-a revenit dar am observat ca de obicei se intampla cand incep sa instalez multe jocuri. De obicei le desarc pe toate prin metode nu tocmai aprobate, daca stii ce vreau sa spun.

| MeConstantine a răspuns (pentru BlueStar12):

Oky! Deci ai doua sanse:
1. iti iei un antiirus bun recomand norton internet security 90 days trial Ing - asta ca sa elimini virusii.
2. Cumva pe langa asta mai lasi ceva plug in usb, deci daca mai pui ceva in usb iti poate bloca procesul de lansare windows. Sa ai grija sa fie doar tastatura si mouse-ul la pornire.

| BlueStar12 explică (pentru MeConstantine):

S-ar putea sa ai dreptate. Antivirusul meu este un trial avast de 1 an, dar s-a intamplat la fel cand aveam AVG. Momentan nu am cum sa fac rost de un antivirus nou. Cat despre plug-in-uri, tastatura mea nu merge pe mufa USB. La deschidere calculatorul are conectat la portul USB mouse-ul, camera Web si antena de rutter pentru internet. Ar mai fi un detaliu pe care la sarit: Calculatorul meu nu este curatat de praf lunar asa cum ar trebui si cred ca pe durata verii (probabil chiar mai mult). Pentru moment cred ca o sa incerc sa il curat bine de praf si sa i dau o scanare de virusi.

| schmoll a răspuns:

Incearca sa scoti bateria din bios,si-o pui la loc, daca nu merge instaleaza windowsu, prima recomandare e sa instalezi windowsu, dar sa-r putea sa fie din bios, si un reset nu strica

Răspuns utilizator avertizat
| Danny1990 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca se supraincalzeste. Incearca sa deschizi unitatea si sa cureti foarte bine de praf, daca nu du-te cu ea la un depanator

| Dannycsa a răspuns:

Nu prea stiu.dar eu am avut odata o problema cu al meu, cand il porneam si la un moment dat se pore din senin ca si cand s-ar lua curentull..si am fost problema ca era prea mult praf inauntru unitati si se supra incalzea.a si apropo am pus si un pic de crema dinaia speciala pe placuta de la procesor..si de atunci nu mai am treaba ..incearca poate merge happy

| assassinul95 a răspuns:

Daca te-ai jucat prin bios scoate bateria sa se reseteze daca nu pune-i windows 7 pentru ca si eu am avut problema de vreo 5 ori intr-o luna pe xp si am tot reinstalat pe windows