| Speranta12 a întrebat:

Fratilor, eu am o frica inexplicabila sa-mi instalez o aplicatie de internet banking pe telefon. Eu tot am frica ca va fi hăckuită, ca ce stii pe ce site-uri cu virusi o sa intru din greseala candva pe browser si o sa afecteze aplicatia de banking. Nu stiu ce sa fac. Dati-mi niste sfaturi cum pot sa-mi protejez telefonul inainte sa instalez contul bancar si cum sa-l protejez pe acesta. Oare pot sa mut aplicatia bancii intr-un Folder Securizat de la Samsung? Ajuta la ceva? Poate ca si acum telefonul are virusi. Nu stiu. Ce sa fac sa fie mai sigur telefonul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai un mic-mare stres, nu? Inainte de altceva, vezi daca ti-a spart careva parola/ele: https://haveibeenpwned.com/Passwords
Daca raspunsul e da - si cel mai probabil e afirmativ, desi exista si sansa ca parola ta sa fie folosita si de altii, daca e una simpla si triviala, mai ales, nu te agita! Two-factor authentication e secretul! Uite, mie mi-au fost sparte n parole, la un moment dat tot incercau unii de prin Vietnam sa imi intre in contul Microsoft - absolut nici un stres nu am. De ce? Two-factor! Daca incearca careva suspect sa se logheze pe conturile protejate cu two-factor, trebuie sa aiba si telefonul meu ca sa poata introduce codul generat cu Google Authenticator, iar codul ala se schimba la vreo 30 de secunde. Pot sa pun parola 123456 la toate conturile, atita vreme cit folosesc TFA nu e nici un stres. Revenind la tine, dupa ce te-ai asigurat ca nu ai parola hacuita - daca o ai, schimbi parolele la toate conturile importante si activezi TFA inainte sa continui - iei frumos si scanezi telefonul ca sa scapi de un stres. Exista n antivirusi pe Google Play, dar iti recomand BitDefender, ca tot sunt de-ai nostri si anitivirusul lor mobil e cotat extrem de bine. Cumperi licenta frumos, eventual astepti un discount de Black Friday, desi cred ca doua pachete de tigari pentru un an de protectie nu e un capat de tara - https://www.emag.ro/......D43FTVBBM/
Multe succesuri iti doresc!;)

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh calm, iti securizezi accesul la aplicatie cu amprenta si sanatate.

| Speranta12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cum pot sa-mi protejez telefonul inainte sa instalez contul bancar si cum aflu daca am virusi in telefon?

| Speranta12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc mult pentru ajutor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Bafta!

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

BitDefender pentru Android lucreaza pe gratis. Daca il platesti obtii cateva functii in plus, care n-au legatura cu functia de antivirus.

De asemenea, pe Android poti folosi mai multi antivirusi. Nu e nicio nevoie sa-i cumperi. Daca stii sa-i folosesti, isi fac treaba pe gratis. De ex. Kaspersky nu scaneaza automat decat cu plata, dar poti scana manual. ESET scaneaza automat dar nu face updateuri automate decat cu plata, le poti face manual. Panda si BitDefender fac ambele pe gratis. Panda face si localizare pe gratis.

| Speranta12 explică (pentru doctorandus):

Multumesc mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da, daca il platesti primesti protectie real-time. Varianta free e cam degeaba...

| Speranta12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Varianta free la care?

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In primul rand antivirusii de pe Android nu au protectie real-time. Ei sunt activi (functia de antivirus) doar cand ii pui sa scaneze (eventual scaneaza singuri o data pe zi) sau in momentul in care instalezi o aplicatie. Scanarea automata a aplicatiilor se pune drept real-time, iar BitDefender face asta pe gratis.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Varianta free nu scaneaza nimic. O am eu, am avut si licenta inainte, nu vorbesc din auzite.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lol, eu n-am cumparat licenta niciodata si dupa ce-mi instalez cate o aplicatie zice "... is clean". Autopilot se numeste asta.

De altfel, scrie foarte clar pentru ce functii in plus platesti licenta. Eu il folosesc pe cel free de pe http://play.google.com/store/apps/developer?id=Bitdefender&hl=ro

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Ciudat. Probabil am dezactivat eu aia. Nu ma incalzeste cu nimic sa imi zica ca ceva e clean, vreau sa tipe daca e ceva unclean!winking Eu am asta, mai exact - https://play.google.com/......ps/details

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Că produsul cu plată detectează mai mulți viruși decât cel fără plată e o afirmație pe care compania producătoare n-a făcut-o niciodată, deși interesul ei este ca lumea să cumpere produsul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Ai un mic-mare stres, nu? Inainte de altceva, vezi daca ti-a spart careva parola/ele: https://haveibeenpwned.com/Passwords
Daca raspunsul e da - si cel mai probabil e afirmativ, desi exista si sansa ca parola ta sa fie folosita si de altii, daca e una simpla si triviala, mai ales, nu te agita! Two-factor authentication e secretul! Uite, mie mi-au fost sparte n parole, la un moment dat tot incercau unii de prin Vietnam sa imi intre in contul Microsoft - absolut nici un stres nu am. De ce? Two-factor! Daca incearca careva suspect sa se logheze pe conturile protejate cu two-factor, trebuie sa aiba si telefonul meu ca sa poata introduce codul generat cu Google Authenticator, iar codul ala se schimba la vreo 30 de secunde. Pot sa pun parola 123456 la toate conturile, atita vreme cit folosesc TFA nu e nici un stres. Revenind la tine, dupa ce te-ai asigurat ca nu ai parola hacuita - daca o ai, schimbi parolele la toate conturile importante si activezi TFA inainte sa continui - iei frumos si scanezi telefonul ca sa scapi de un stres. Exista n antivirusi pe Google Play, dar iti recomand BitDefender, ca tot sunt de-ai nostri si anitivirusul lor mobil e cotat extrem de bine. Cumperi licenta frumos, eventual astepti un discount de Black Friday, desi cred ca doua pachete de tigari pentru un an de protectie nu e un capat de tara - https://www.emag.ro/......D43FTVBBM/
Multe succesuri iti doresc!;)

| BuLaNNNeL a răspuns:

Deti sume mari? Tu, tăticu, mămica sunteti oameni importanți? Dacă răspunsul e nu, șansele de a fi hackuit bat spre 0 absolut.

| Speranta12 explică (pentru BuLaNNNeL):

Pai sunt si hackeri care trimit virusi indiferent daca te cunosc sau nu. Trimit virusi in masa pentru cine are internet banking. Si daca te prinde, ai beli*t*0.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Speranta12):

Nu e chiar asa. În primul rând, nu accesezi site -uri dubioase. În al 2 lea rand, băncile au sisteme destul de complexe, poate spre cele mai complexe existente. Gandeste-te ca sunt oameni cu averi mari, sute de milioane de euro, s-ar mai încurcă băncile cu asa ceva daca ar fi vulnerabile? Nu zic ca nu poti fi hackuit. Tot ce e construit de om este vulnerabil. Dar băieții care chiar stiu "treburi" din astea; nu-si risca libertatea pentru câteva sute de lei/euro. Parerea mea.