| Emilian_Emi_1997 a întrebat:

(Funda) Am un Apple Iphone 3gs achizitionat de curand ( folosit) si i-am bagat IOS 6.1.2. Observand ca ruleaza cu o viteza foarte mare pentru un Iphone 3gs am hotarat sa il testez ( Speed test) cu alte telefoane si spre surprindere ruleaza mai repede decat un Samsung Galaxy S2 si este aproximativ egal cu un HTC Desire S. Un tip mi-a zis ca are Overclock (ceva de genu) si de asta imi mananca foarte multa baterie cate odata daca il folosesc mai mult pe parcursul zilei nu ma tine nici o zi. Ceea ce vreau de la voi e sa ma lamuriti cum e cu Overclock'u asta si ce solutii pentru durata bateriei imi dati?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua! Overclock-ul este folosit la telefoane pentru a impinge telefonul la performante cat mai bune in domeniul jocurilor... etc. Acesta se poate face de oricine are acasa un telefon compatibil cu overclock-ul. chiar si dumneavoastra puteti. Doar ca acest overclock scade durata telefonului si a bateriei Ex Telefonul dumneavoastra va rula cu overclock-ul stabilit de cineva care la facut la capacitate max de fiecare data si nu cu cea stabilita din fabrica! Pentru a marii durata bateriei eu as zice sa ii dezactivati overclock-ul! Succes!

| Emilian_Emi_1997 explică (pentru anonim_4396):

Si cum pot dezactiva overlock-ul? Daca as incerca singur e posibil sa il stric?