| Emilian_Emi_1997 a întrebat:

(Funda) Am un Apple Iphone 3gs achizitionat de curand ( folosit) si i-am bagat IOS 6.1.2. Observand ca ruleaza cu o viteza foarte mare pentru un Iphone 3gs am hotarat sa il testez ( Speed test) cu alte telefoane si spre surprindere ruleaza mai repede decat un Samsung Galaxy S2 si este aproximativ egal cu un HTC Desire S. Un tip mi-a zis ca are Overclock (ceva de genu) si de asta imi mananca foarte multa baterie cate odata daca il folosesc mai mult pe parcursul zilei nu ma tine nici o zi. Ceea ce vreau de la voi e sa ma lamuriti cum e cu Overclock'u asta si ce solutii pentru durata bateriei imi dati? PS: Imi incarc telefonul prin USB deoarece nu am incarcator.

Răspuns Câştigător
| AdrianL a răspuns:

Posibil sa fi facut overclock la procesor deoarece viteza lui originala din fabrica e de 612 mhz cred iar daca ii faci overclock itit creste pe la 824 mhz 1 giga.Iar despre baterie cred ca a schimbat ceva ce nu trebuia in librarie atunci cand a facut overclocku pentru ca si eu am facut over la iphone-ul meu si bateria imi tine ca inainte.

| Emilian_Emi_1997 explică (pentru AdrianL):

Si ce propui sa fac pentru a ma tine mai mult bateria?

3 răspunsuri:
| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

1. Incarcarea prin USB nu e eficienta ( deoarece USB-ul nu are decat 500mA, pe cand incarcatorul 1A ) de asta ti se descarca rapid, fa rost de un amarat de incarcator ( original )
2.inchide aplicatiile pe care nu le folosesti, astfel ii eliberezi ram-ul si implicit si bateria tine mai mult ( cand esti in ecranul principal, apasa rapid de 2 ori pe home button si ti se va deschide task managerul, poti inchide aplicatiile tinand apasat pe el apoi " X " )
3. diminueaza luminozitatea
4. inchide bluetooth-ul, wirelessul daca nu le folosesti.
Succes!winking