| Alex_Eddy_1995 a întrebat:

FUNDA!.La un laptop pot schimba procesorul, placa video etc...? Intelesesem ca poti dar daca placa video este dedicata. Adica daca am procesor i5 si placa video amd radeon sa mi le schimb si sa imi pun i7 si nVIDIA. Funda! Rapid! P.S :

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu poti schimba si uite de ce.
Cip-ul grafic e lipit de placa de baza de la laptop. Deci in nici un caz sa nu speri ca il schimbi, cu atat mai mult cu nVIDIA. Poate doar sa se arda cu ceva identic.
Apoi la procesor, aici erau sanse mai mari. Dar placile de baza is calculate la limita. De obicei racirea cand din fabrica vine cu i5 si nu i7, racirea este mai proasta, iar adaptorul de retea adesea nu este destul de puternic. In unele cazuri, si placa de baza poate pune iar probleme deoarece nu rezista consumului suplimentar. So, vrei ceva mai bun? Cu posibilitati de upgrade? Vinzi si iei desktop.

| Alex_Eddy_1995 explică (pentru sltlp):

Eu am mai cautat si zicea ca poti schimba procesorul dar cu tot cu placa de baza, dar poti...

| sltlp a răspuns (pentru Alex_Eddy_1995):

Stii cati bani trebuie sa dai ca sa schimbi ce vrei tu? Cat sa nu merite din orice punct de vedere, asta e raspunsul.

| Alex_Eddy_1995 explică (pentru sltlp):

Stii cam cat? laughing

| sltlp a răspuns (pentru Alex_Eddy_1995):

Pai daca e sa ai in vedere ca iei placa de baza+cpu+gpu si ce mai e acolo, raspunsul e ca e mereu foarte scump.

7 răspunsuri:
| SashaB a răspuns:

Depinde daca placa video este incorporata pe placa de baza nu merge schimbata trebuie sa schimbi cu tot cu placa de baza si nu merita!

| Alex_Eddy_1995 explică (pentru SashaB):

Nu este ca e dedicata. Deci esti sigura ca poti ce am zis eu sa schimbi?

| SashaB a răspuns:

Ele merg schimbate acuma mai depinde si placa de baza nu poti pune chiar orice trebuie sa fie suportate.