| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA SI VOTURI Salut! nu stiu de ce dar de la o vreme laptopu meu nu mai primeste curent adica bag incarcatorul laptopului in priza si il pun in pc dar nu se aprinde beculetu pentru baterie...trebuie sa tin mai apasat ca sa mearga, intr-un anume fel.Ce are? ce as putea face? Beculetu de la incarcator se aprinde dar cand il pun in pc ledu de la baterie nu mai apare?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca face cum spui ca face atunci conectia de la laptop are ceva.Ar fi bine sa fie ceva de la mufa de la incarcator.De cele mai multe ori mufa de laincarcator aia ce intra in laptop se rupe, se intrerupe ceva un cablu inauntru si cind misti face atingere si tot asa. Daca e dela mufa incarcatorului ai scapat ieftin si usor. Daca emufa din laptop cam naspa fara sa il duci la un service nu se poate repara.Sau daca emufa de la laptop mai ai inca o sansa sa folosesti un doc din ala care sta laptopul pe el si acel doc da curent catre laptop.Dar daca e vorba de o mufa ceva ar trebui ca leptopul sa nu se mai aprinda pentru canu are cinei da curent, ori sa se aprinda cind il deschizi apoi cind se misca mufa sa piarda curent si sa se inchida.Deci amanunte ce face cum face etc.Asa poate sa fie si de la ledul ala si totul sa functioneze.deci daca laptopul merge atunci poate este de vina un led care arata ce arata.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca trebuie sa tii apasat intr-un fel anume, inseamna ca e mufa de la laptop.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trebuie schimbata, alta solutie nu este, asa cred.

| pilimon12 a răspuns:

Pai frt... ori e stricata bateria si nu mai primeste ori e stricat incarcatorul. Funda?

| GligoreRazvanMan a răspuns:

Sa inteleg mai bine, daca apesi mufa incarcatorului primeste curent si daca nu, nu. Daca e asa cum am inteles eu ai toate sansele ca una dintre mufe sa fie intrerupta, la laptop sau la incarcator, incearca sa folosesti incarcatoru la alt laptop vezi daca face aceeasi figura, daca da atunci e mufa de la incarcator daca nu atunci trebuie verificata mufa de la laptop. Bafta