| T7uk a întrebat:

As vrea sa cumpar o memorie RAM de 1 sau 2 GB model DDR2. Modelul pe care deja il am are frecventa de 266.7 Mhz si vreau sa stiu daca cea pe care o voi cumpara trebuie sa fie de aceeasi frecventa. Funda + voturi!

10 răspunsuri:
| Homye18 a răspuns:

Salut, in primul rand nu stiu daca mai gasesti sa cumperi RAM pe frecventa de 266.7. Depinde de placa de baza, sunt anumite placi de baza, care suporta RAMI de frecvente diferite si altele care nu. Ca sa fii sigur sa nu arzi ceva parerea mea este sa cumperi RAM de aceiasi frecventa. Eu de exemplu la o placa de baza MSI cu Ram pe 400 MHZ frecventa, i-am adaugat o alta placa de RAM pe aceiasi frecventa, adica 400.

| dannyel86 a răspuns (pentru Homye18):

Subscriu la ceea ce ai spus. Am tot de 400 mhz si, pentru siguranta mea si a sistemului, am adaugat rami cu aceleasi caracteristici. Poate totusi placa lui suporta si frecvente mai mari (pana la 400), dar parerea mea e sa puna rami la fel. (nu unul de 226 si unul de 400).

| Homye18 a răspuns (pentru dannyel86):

Mersi

| dannyel86 a răspuns:

Gasesti in manualul placii de baza toate informatiile despre componentele ce pot fi instalate pe ea. Documenteaza-te foarte bine si pe urma pui (sau nu) alti rami.

| Homye18 a răspuns (pentru dannyel86):

Vorba lui dannyel86, pana sa te apuci sa dai bani pe RAMi vezi pana la ce frecventa de RAM suporta placa de baza.

| dannyel86 a răspuns (pentru Homye18):

Multumesc! Am avertizat, ca sa actioneze in cunostinta de cauza. Nu vreau sa cada vina pe noi daca se intampla ceva ce nu trebuie. Spor la dat raspunsuri.

| T7uk explică (pentru Homye18):

Sincer habar n-am daca placa mea suporta frecvente diferite. modelul asta il am Biostar P4M900-V

| Homye18 a răspuns (pentru T7uk):

Cauta pe net manualul de instructiuni pentru placa ta de baza. In manual scrie cu siguranta, ce frecventa suporta placa de baza

| T7uk explică (pentru Homye18):

Asta este modelul placii de baza pe care o am.
http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=289

| Muresan_Filip_1996 a răspuns:

Da 100% trebuie sa fie de aceeasi frecventa