| anonim_4396 a întrebat:

Fundita!~Am o imprimanta HP PhotoSmart C4280, de vreo 2 ani. Vara trecuta nu mai mergea o culoare nu stiu anume care. am luat cartusele de acolo[aman2]si am dat cu degetul pe cip-ul ala de pe ele iar acum nu mai printeaza imprimanta.[de fapt de vara trecuta]. Bag coala selectez ceva ca sa printeze si imi scoate foaia alba sau rosu sters. Help! Trebuie sa le reincarc? precizez ca imprimanta am folosit-o de 2 sau 3 ori pentru un referat si pentru o poza sa o scoata. Atat!

Răspuns Câştigător
| zxsds a răspuns:

Nu are treba ca le-ai atins acolo. S-a uscat tusul in ele si de aceea scoate aiurea.
Bagale acea parte cu care printeaza, in spirt. Lasa-le cateva ore, daca merge este in regula, daca nu, reincarca-le!
Daca mai ai nelamuriri te ajut.

7 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

Foloseste optiunea "clean cartridge" din softul imprimantei. Avand in vedere ca n-ai folosit-o decat de 2-3 ori in 2 ani eu zic ca n-are rost sa le reincarci. Poti incerca insa sunt 95% sigur ca vei sfarsi prin a cumpara cartuse noi.

Avand in vedere preturile aberante ale cartuselor noi poate iti iei o imprimanta noua. Fie ca incarci, cumperi alte cartuse sau alta imprimanta, nu o mai lasa sa stea aiurea. Se degradeaza cartusele orice le-ai face.

| GdX a răspuns:

Sa va spun eu fratilor, imprimantele HP din seria C au fost cele mai proaste produse vreodata, daca va uitati nici in magazine nu prea mai gasiti doar ce au ramas pe stocuri. Am avut si eu C5280 si dupa un an si ceva s-a dus naiba, am dus-o la service autorizat si mi s-a spus ca memoria e terminata, iar alta noua costa 75 de euro cand o imprimanta noua e 4 milioane jumate, practic mai bine cumperi imprimanta din nou.

| craniul a răspuns:

Buna.
eu am hp photosmart c3280 de 1 an si cateva luni happy trebuie sa iti spun ca primele cartuse nu se pot reincarca happy trebuie sa cumperi altele iar dupa ce se termina le poti reincarca aa da si u la cartusele astea nu ai procedat cum trebuie ai tusu uscat e normal happy ca sa nu se usuce tusu trebuie sa faci in asa fel ca la 2 zile sa scoti ceva cu ea catusi de putin ca sa nu se usuce

deci nu trebuie reincarcata happy aaa si reincarcarea o faci u cu o seringawinking eu asa fac iei de la o librarie tus pentru imprimantawinking si rezolvi asta dupa ce scapi de cartusele originale

| Zambete89 a răspuns:

Am să încerc mâine să vedem big grin De fapt azi că e trecut bine de 00, 00

| buburuzaucigasa a răspuns:

Ti sa uscat tusul in cartus, trebui sa scoti saptamanal ceva la imprimanta pentru a nu da voie tusului sa se usuce.Singura solutie este sa te duci l aun magazin specializat in sa ceva pentru ati achizitiona noi cartuse (color85RON, negru74RON eu atat am dat pe ele) si o sa iti dea si cateva sfaturi cum sa le intretii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o inprimanta HP PhotoSmart C4280 cand vreau sa printez color imi printeaza negru. Cand am incarcat cartusele Am vazut ca mi-a bagat color.Va rog ajutati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai evident din cauza ca ai dat pe cip-ul acela.asa mi sa intanplat si mie dar am fost nevoit sa le schinb, sa stii ca alta modalitate nu cred ca ai