| Robert_Florin_1993_Y6LI a întrebat:

Hai Noroc si Sanatate ca-i mai buna ca toate.
Am si eu o problema, am luat o placa de baza msi x570 unefi impreuna cu un procesor amd ryzen 5 3600, am pus ram actuali cei care ii am de 16 gb cu frz 2400 montat tot pus la loc si cand colo nu functiona, intr-adevar se aprinse ceva pe ea cum ca ar primi ceva curent dar nimic, nici un rezultat.
Am crezut ca e de la sursa, sursa e un njoy 650 uitasem sa precizez, dar nu e ca am pus-o inapoi pe actuala placa de baza, e un i3 9100f cu un b365m-h a functionat fara problema. Acuma ce sa inteleg ca ar fi problema de la sursa sau de la rami? AM scos tot si am lasat alimentarea si alea de la panoul frontal dar tot nimic. Va rog eu dati-mi o parere, un sfat ceva.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Daca placa e nou nouta vezi cum este pus jumper-ul de la bios
mutal pe pozitia celalata si gata o sa mearga
da-mi fuda daca porneste

daca acea placa de baza nu a fost folosita niciodata atunci are un jumber la bios pus pe pozitia de clear cmos
si tu trebuie sa muti jumper-ul sau sa il iei de acolo
cauta manual
pentru ca nici o placa noua de baza nu porneste asa din prima
pentru ca ele in depozit stau cu jumper-ul ala pe pozitia de clear cmos

apoi scoate toate firele din placa respectiva scoate hdd-urile scoate tot

lasa infipta doar alimetarea suplimentara pentru procesor
alimentarea pentru placa de baza

scoate toate celelalte lucruri din sursa hdd-uri si alte cd-rom-uri

acum daca ai pus procesorul corect in soclul lui si jumper-ul din poveste este pe cealalta pozitie nu pe pozitia de clear cmos

acum cauta in manual care este panoul cu pini
vezi ca la pini acolo unde sunt multe sarme care ies din placa de baza
scrie in dreptul unor pini
PW
sau
POWER
ia penseta si da scurt intre cei doi pini sau baga un jumper pentru 2 secunde

si gata acum ar trebui sa iti apara imagine pe monitor

de aici incolo te descurci mai adaugi cate o componeta cate o componeta de preferat cu claculatorul stins sa adaugi componentele

gata trebuie sa mearga daca nu cumva ai distrus-o pentru ca nu ai diplome in domeniul electronicii si poate se atinge placa de baza de ceva metalic pe spate sau poate ai avut inel de aur la mana sau poate da ceva scurt

dar ar trebui sa porneasca daca nu ai distrus-o

vezi placa video este bine infipta sau sta cu un capat mai sus

vezi placile ram sunt corect infipte
scoate placile ram si pune una singura si vezi ca acea cheie sa intre exact in garua de la placa ram si placa sa intre corect pana la capat si plasticile din capete sa se incuie peste memoria ram sa iti confirme ca s-a inchis

sper ca nu ai taiat dintr-o bucata de ram SSDR sau DDR2 o crestatura cu bonfaierul asa cum fac toti ca sa intre acolo ca venea crestatura aceea in alt loc

sper ca nu ai dat gauri cu bormasina la placa de baza casa poti sa iti prinzi picioarele de la cooler-ul procesorului
sper ca nu ia batut cu ciocanelul procesorul ca sa intre acolo
sper ca nu ai indoit ceva pini de sub procesor

daca nu porneste da jos procesorul vezi daca ai stricat cumva pinii aceea de sub procesor
acele sarmulte foarte sensibile daca e vre-una stramba
atunci sunt sanse mari sa nu porneasca

solutia e sa plangi pe langa el daca ai strambat pinii placii de baza care trebuiau sa se atinga pe suprafata procesorului

sper ca nu ai dat pe procesor cu pasta de dinti si pe partea unde trebuie sa se atinga de acei pini aurii sau ca nu a curs pasta de dinti pana pe partea cealalta in cat sa fi intrat sub procesor

1 răspuns:
| nicu991 a răspuns:

Cel mai probabil este nevoie de actualizare BIOS pentru ca chipset-ul placii de bază să recunoască procesorul.
Iar ca a doua opțiune: incompatibilitatea cu modulele RAM.