| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Hei, am o problema, am un hard disk Western digital care e nou din magazin de 500 GB și l-am pus la laptop dar cam se aude puțin zgomot, adică parcă se zgârie ceva și cam mă enervează. As putea sa fac ceva doar sa nu îl desfac că îl stric și pe asta laughing)

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Verifica-l cu hd tune sau hdd sentinel sau orice alt program, daca este 100% cel mai probabil e doar "acul" ce se plimba si citeste datele. Harait/carait/zgomot, cum vrei sa-i zici o sa se auda oricum odata si-odata. Ia ssd daca doresti sa nu ai zgomot deloc.

| Algo098 a răspuns:

N-ai ce sa-i faci. Asa e facut. Cred ca se aude bratul cu capete magnetice cum cauta datele pe disc.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru Algo098):

Cred dar nu mă deranjează tare deaba il aud

| Algo098 a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Corect, totul e sa tina. Eu mi-am pus ssd Intel de 256GB si se misca mai bine decat cu hard disk. Avantaje: viteza citire scriere de cateva ori mai mare, consum de curent mai mic, mai usor, rezista la socuri mecanice. Dezavantaje: pret mai mare/TB, numar de scrieri limitat (probabil in jur de 300/celula de memorie). Pana acum e OK, nu am avut probleme.