| Adrian_Radu_1996 a întrebat:

Hei am un DSLR Sony A200, iar aseara inainte sa dorm am facut niste teste de lumina, bateria era cam pe la 30% iar astazi cand am pornit camera, bateria era la 7%. Mentionez ca blitul nu l-am lasat deschis. Stie cineva de ce s-a consumat asa...chiar si oprita?

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Pai poti incepe prin a-mi explica ce fel de acumulatori ai, sunt incorporati in camera, sunt reincarcabili / detasabili? In orice caz, camera s-ar putea sa citeasca amperajul gresit din baterii datorita faptului ca nu ai incarcat-o corespunzator, ea citeste ca are mai mult sau mai putin decat valoarea reala. Goleste complet bateria, si dupa incarca pana la 100%, nu lasa sa stea la incarcat cu mai mult de 100% si nu incarca sporadic, gen, de la 50 la 70%, incarc-o mereu complet pornind de la valori sub 20%

| Adrian_Radu_1996 explică (pentru Seby90):

Baterie de acumulatori Li-ion Sony NP-FM500H 7.2V 1600 mAh
Autonomie circa 750 declansari (CIPA). Multumesc mult, mi-a fost de ajutor sfatul tau.

1 răspuns: