| PerfectLoveDrivesOutFear a întrebat:

Hei! Am un laptop ASUS cu baterie incorporata si ma intrebam ce as pute face ca sa ii lungesc durata de viata.
Pot sa bag laptopul la incarcat in timp ce il folosesc? Sau acest lucru ii dauneaza?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bateria lasata neincarcata se defecteaza. Deci, cand esti acasa poti sa-l folosesti fara baterie dar sa ai grije ca ea sa nu scada sub 30 % din capacitate.

| darrio2007 a răspuns:

Nu dauneaza deloc.Telefonul nu il folosesti niciodata cand il tii la incarcat? Eu am un laptop Toshiba de juma de an.Il folosesc si pe baterie si pe incarcare.In casă.Si tot 6 ore tine bateria.

| PerfectLoveDrivesOutFear explică:

Bateria laptopului meu nu este detasabila, deci nu o pot scoate.

| WarHammer02 a răspuns:

Eu zic ca ii dauneaza cu timpul, il poti folosi dar fara baterie in el cand e in priza bateria o folosesti numai cand pleci la munte de ex si nu ai cum sa il incarci sau stiu eu.

| untu a răspuns (pentru WarHammer02):

Asa-i e corect cum zici tu!

| untu a răspuns (pentru WarHammer02):

Cand folosesti laptopul acasa, scoate bateriile incarcate complet si ii pui laptopul in priza si il folosesti! dar cand nu ai curent in casa sau cand pleci undeva cu laptopul, poti sa-l iei bateriile incarcate complet si ii bagi in lacasul bateriei laptolului! dar poti incarca bateriile in timp ce lucrezi la laptop, dar fii atent la ledul cand se stinge (cand este incarcat complet) il scoti din priza si foloseti bateria sau il inchizi laptopul si il scoti bateria si il pui din nou in functiune in priza!

| darrio2007 a răspuns (pentru WarHammer02):

Gresit! Daca bateria nu este detasabila, ce faci? Stai mereu cu surubelnita in mana sa il desfaci? Poti pierde garantia daca vei avea nevoie de o eventuala reparatie.

| WarHammer02 a răspuns:

Atunci posibil ca bateria lui e facuta pe baza de altceva nu e pe Li-Ion, Ni-Cd sau polimer(Li-Po) ...adica unele baterii sunt facute sa aiba un ciclu incarcare descarcare destul de des fara nici o problema.

| Ana200222 a răspuns:

Nu ii dauneaza, eu am laptop-ul de 2 ani si stau numai cu el la incarcat.