| anonimus99uu999 a întrebat:

Hei! Mi-am cumparat un Huawei Ascend G510, initial avea 20 % baterie dupa l-am bagat o jumatate de ora la incarcat si de abia apoi am inceput sa-i fac formatarile(il descarcam pana se stingea si dupa il tineam 12h la incarcat)...am facut 2 formatari de 12h si urmeaza a 3a insa se descarca foarte foarte repede...care e cauza? sau e posibil ca dupa a 3a formatare sa isi revina?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din câte știu eu în cazul Li-Ion și Li-Polymer NU se mai face formatarea, aceasta ducând la scăderea duratei de viață a acumulatorului.

| stlucian a răspuns:

Trebuie sa-ti spun ca bateria Li-Ion(cu care este dotat telefonul tau Battery Li-Ion 1700 mAh battery
Stand-by Up to 320 h (2G) / Up to 340 h (3G)
Talk time Up to 5 h 50 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G)

NU necesita formatare! Doar la bateriile Li-Pol(litiu-polimer ceva mai vechi ca tehnologie)e nacesara formatarea.

Sper ca nu ai afectat acumulatorul/bateria cu aceste 2 incercari de formatare.Pe viitor incarca bateria pana la 100% si decupleaza incarcatorul. Daca se intampla sa-l uiti peste noapte softul telefonului va decupla incarcarea excesiva dar nu e recomandat.
Pentru a prelungii durata de viata bateriei vezi aici:

http://videotutorial.ro/......ial-video/

in fiecare link mai jos video. :-bd

Răspuns utilizator avertizat
| Eclipse a răspuns:

In general, o baterie la un smartphone, isi revine la autonomia sa normala dupa 5 zile. Cel putin asa a fost la mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Eclipse a răspuns (pentru alexbm):

Corect.