| MDSanonim a întrebat:

Hei salut am o intrebare.O placa video cu PCI Express 3.0 este compatibila cu o placa de baza care are PCI Express x16 2.0?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da, este compatibilă dar nu vei avea viteze ca pe una cu slot 3.0 PCI Express. Tot la viteze de transfer de 2.0 va funcționa. Asta este diferența.

| Jipa95 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu o sa functioneze tot la viteze de transfer 2.0, deoarece poate ca nu stiai diferenta de limitare a performantelor dintre 2.0 si 3.0 este de maxim 1% si asta la placi video high end de peste 1500 lei.

| Jipa95 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ce sa vad? laughing Ma asteptam de la tine sa explici cu cuvintele tale nu sa cauti pe google
Ca sa stii si tu! Diferenta intre PCI-E 2.0 si 3.0
Diferente de performante vei observa la un SLI de 2 980-uri pe 3.0
Diferenta de 1-2 fps vei observa pe pci-e 2.0 si 3.0 cu aceeasi placa video single slot.
In concluzie cum am raspuns chiar din prima placa video nu va fi limitata decat prin latimea de banda cu maxim 1% si mai ales la placi video high end cu latimea de banda foarte mare nu fac referire la gtx 960 r7 370, etc caci cu astea ai aceeasi performanta si pe 2.0 si pe 3.0
Nu am explicat eu foarte bine, dar ai inteles contextul si cum functioneaza chestia asta

| Anonimuserr a răspuns (pentru Jipa95):

Atunci care e diferența între 3.0 și 2.0
De unde știi tu astea? ai citit pe forumuri? Sau ai vorbit cu IT-iști? Întreb de curiozitate.
Poate ai dreptate. bravo ție.
Oricum am răspuns corect la întrebare, capisci?
Da, este comptabilă. Și am răspuns corect și la a doua că are performanțe mai mici că este 1% 2% sunt mai mici. Deci am răspuns iar corect.
O seară bună!

| Jipa95 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pentru ca lucrez in domeniu si fac teste pe diferite platforme all day long.
Seara buna si tie.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Jipa95):

Așa o fi, te cred. Câștigi 1000 EUro pe lună ești fericit.

| Jipa95 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ai dreptate sunt fericit ca fac ceea ce-mi place si ma pasioneaza. TU?

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Este perfect compatibila.

Răspuns utilizator avertizat