| GiovanniVDM a întrebat:

Hei, sistemul meu este acesta:

-procesor: i3-4170 3.70 GHz
-8 gb ram ddr3
-placa video: gtx 750 ti
-placa de baza: Asus h81m-k ddr3

In viitor a-și vrea sa îmi iau o placa de baza ddr4, 8 ram ddr4, si o placa video gtx 1050 ti, i5-6700k 3.90 GHz. Ce zice-ti? Merita?

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Mai bine ai incerca sa mergi pe RYZEN daca tot e asa nou, un i5 6700K nu merita in pretul ce-l care acum. Exista si varianta sa sa-ti iei doar 1050ti si un SSD ca procesorul tau, i3 duce destul de ok si sa eliberezi niste bani. Daca vrei sa filmezi, ar merge si upgrade la procesor. Ce carcasa ai? Trebuie sa te asiguri ca incape o placa video acolo! Daca vrei iti pot face 2 variante de sisteme.

| Mihai1810 a răspuns:

I5 6700k nu exista.

| Pietricel a răspuns:

Mai bine ai merge pe AMD Ryzen.