| cpixel17 a întrebat:

Am o place de baza ASUS H81M-K, i3-4170 3.70 GHz, 8GB ram.
As dori sa stiu ce placa video este buna pentru acest sistem, tin sa mentionez ca folosesc calculatorul pentru gaming/jocuri

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cea mai buna care ti-o poti permite si daca o duce sursa ta de alimentare.

| cpixel17 explică (pentru Salontanul):

Sursa este corsair vs550

| Salontanul a răspuns (pentru cpixel17):

Sursa ta este una Entry-level, ne certificata. Deci te poti astepta sa dea sub 400W mai ales daca este si veche. Ar trebui facut un calcul de putere: https://outervision.com/power-supply-calculator
Pentru asta, insa, trebuie sa-ti cunosti foarte bine PC-ul pentru a putea echivala componentele daca nu gasesti pe cea originala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand 1050 ti, maxim 1060 3gb
Ceva mai bun face bottleneck procesorul.

| cpixel17 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi o buna alegere, multumesc

| AndreiGigg a răspuns:

In primul rand depinde de ce sursa ai, ce buget ai si ce placa de baza ai.

| cpixel17 explică (pentru AndreiGigg):

Sursa este corsair vs550, si placa de baza este ASUS H81M-K cum am zis si mai sus

| AndreiGigg a răspuns:

Acuma chiar depinde de bugetul tau dar daca ai nevoie de ajutor ai putea apela si la pc garage daca nu ma insel ei au o sectiune de support in care ti-ar putea recomanda o placa video. Dar intr-un buget de vreo 600 de lei iti recomand aceasta placa video https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ sau pana in 700 am gasit o placa video care cred eu este foarte buna si este aceasta https://www.pcgarage.ro/......-128-bit/. Dai funda?