| seba_1228 a întrebat:

Am o problema. Am internet de la RDS prin modem fara user si parola si cablu care pleaca din modem daca il conectez la laptop merge iar daca il conectez la routerul wireless sau pc nu merge... apare un triunghi galben la icoana din bara de start folosesc windows 7 am reinstalat windowsul am 2 placi de retea si driverele de net instalate... si la setari toate sunt puse pe automat sasi caute ip si alea alea. uneori pe pc imi spune ca nu il identifica si alteori il identifica si tot nu merge apare acelasi triunghi si la troubleshooting imi spune "You can try exploring other options that might be helpful" sau sa il sting pentru 10 sec si nu stiu ce dar tot nimic? cand tastez in browser 192.168.0.1 imi intra la setarile wirelesului mai exact tp-link ce pot sa fac? pls help dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| xgamerz a răspuns:

Problema asta ar trebui sa o discuti cu provider-ul TAU de NET. (RDS).
Din cate se stie RDS merge doar cu user si parola, toata tara asa happy
Deci cred ca pe modem`ul ala ai userul si parola ta happy
In cazul tau daca clonezi mac-ul pe router-ul wireless ar trebui sa porneasca net-ul. (in setariile de la router-basic settings-clone mac) trebuie sa ai ceva de genu` pentru. clonare...
PS: totusi, ce modem e? poti sa ne` zici?

| seba_1228 explică (pentru xgamerz):

N-are user si parola e de la WebSTAR deala mai vechi la mine in zona nu au fibra numa acela e cu user si aprola sunt din Timisoara am dat colne si nu merge... si totusi ruterul ar trebui sa mearga normal numa daca ii blag cablul ce pleaca din modem ...si cei de la rds au spus ca daca pe laptop merge trebuie si pe pc si ca nu e problema lor

| xgamerz a răspuns (pentru seba_1228):

Sti sa imi scrii/areti ce ip`uri ai? Fa un screenshot sau scrie`le manual aici.
T duci la plac de retea, dai dublu-click pe ea si details. Imi trebuie tot: ip/dns/gateway.
Mai simplu: START-RUN acolo scrii: CMD dai ok, si iti apare o fereastra neagra, acolo scrie: ipconfig /all si dai ENTER. Poti face click-dreapta oriunde pe fereastra aia neagra -> select all, si iar un click-dreapta oriunde pe fereastra aia neagra, asta inseamna ca o copiat tot textul, si dai paste aici...

| seba_1228 explică (pentru xgamerz):

Baga id randyorton_Seba21 sati trimit poza e cam mult de scris manual

7 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Fa conexiunea pentru net.
Conectare RCS-RDS, Se apasa Start>Setting>Control Panel>Network and Internet Connnections.Se va deschide fereastra Network Connections, selecteaza Create a new Connections.In fereastra"New Connections Wizard, selectezi," Connect to the Internet"apoi next, select "Set up my connections manually, si Next, select, Connect using a broadband connection that requires a user name and password, si Next, La ISP name introduceti RCS&RDS si Next, Introduceti user-ul si parola Dvs, si Next, Bifati optiunea Add shortcut to this connections to my desktop, si apasati Finish, In ferastra Connect RCS&RDS apasati butonul Connect, si apasam Finish

| seba_1228 explică (pentru jhonny999):

Am precizat in intrebare n-am user si parola nu-mi trebuie la modem

| K0sti a răspuns:

Dar cablul de la modem la router l-ai bagat bine. Router-ul l-ai setat? Ai intrat pe interfata routerului sa faci setarile?

| seba_1228 explică:

Am rezolvat problema multumesc xgamerz pentru ajutor! esti genial!