| DongYiJang a întrebat:

Hei, TPU. Am o problema grava. Cand deschid calculatorul (monitorul si unitatea) sta cateva momente deschis, iar apoi imi apare ca este un fel de eroare, astfel: "Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause.
If windows file have been damaged or configured incorectly, Startup Repair... If power was interruped during startup, choose start windows normally." si imi da asa sa aleg:
Launch Startup Repair( reccomanded)
Start Windows Normally
Am apasat pe amandoua si stau 2 minute ca sa se incarce pentru a se deschide si apoi dupa o secunda se inchide. Si face asa de fiecare data cand il deschid. Deabea am reusit sa-l deschid acum ca sa pot face ceva. Va rog frumis sa ma ajutati. Va voi fii recunoscatoare! Multumesc anticipat! Funda!

Răspuns Câştigător
| Cilly a răspuns:

Pai cum scrie acolo, e o problema de hardware, ai facut tu modificari... incearca sa scotii placutele de rami, sa le stergi de praf, sterge si pc-ul de praf, deconecteaza hard-ul si conecteaza-l iar, la fel si cu placa video... daca nu merge, dar nu cred sa nu mearga, du-te la service, cu 50 lei ti-l rezolva.

4 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Si mie mi s-a intamplat asta, desi nu facusem nicio modificare. trebuie sa reinstalezi windows-ul, altceva nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i o formatare si reinstaleaza windows-ul, daca apar aceleasi probleme atunci trebuie sa te gandesti la unele bad-uri de pe HDD, varsta HDD-ului si daca este alimentat cu o sursa corespunzatoare adica brand.

| Cortex a răspuns:

Cel mai probabil e o problema de la windows si trebuie reinstalat.Intreaba-ti prietenii care stiu reinstala windows sau du-te la o firma care se ocupa cu calculatoare si zi-le sa-ti reinstaleze windowsul, le zici ce windows ai si cam atat, cred ca, costa in jur de 40 lei.Si eu mai demult cand nu aveam habar tot imi apareau erori de genu asta si nu stiam ce se intampla, dupa ce am reusit sa reinstalez win totul era ca nou

| DongYiJang explică:

Am aspirat unitatea de praf cu o viteza mai mica ca sa nu stric cv. laughing acum merge ok ca inainte. Multumesc oricum. :*