| Raluka_Cristina_1998 a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o problema, acum ceva timp mi-am cumparat un micro sdhc hama pentru un telefon Samsung GT-S5230. Cardul a fost citit de telefon iar acum am un Samsung galaxy trend lite s7390. Initial mi l-a citit si asta dar dupa un timp l-am scos din telefon si nu mi l-a mai citit. Tin sa mentionez ca l-am formatat de pe telefon vechi. Funda cine ma ajuta :*

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Sper ca l-ai scos din telefon cu telefonul inchis. Cel mai bine e daca ai avea un card reader. Descarca asta gratis si formateaza-l:
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/eula_windows/
(te duci pe "i accept")
-il formatezi NTFS.
-dupa ce il formatezi, il bagi in noul telefon si il mai formatezi o data cu telefonul.

| Raluka_Cristina_1998 explică (pentru horia2012):

L-am descarcat dar imi zice cand vreau sa-l formatez : " The momory-card is write protected. Please release the write protect switch"

| horia2012 a răspuns (pentru Raluka_Cristina_1998):

Cardul asta mic il bagi intr-un suport mai mare de card (adaptor). Baga inca o data cardul de la telefon in el (adaptor) si vezi ca pe una din parti are un butonas mic, negru. (adaptorul). Muta acel butonas spre contacte.
Incerci din nou.

| Raluka_Cristina_1998 explică (pentru horia2012):

Scuze, nu-nteleg sad! Ce fel de adaptor? Si despre ce butonas vorbesti?

| horia2012 a răspuns (pentru Raluka_Cristina_1998):

Tu bagi cardul direct in card reader? Cum vrei sa-l formatezi?

| Raluka_Cristina_1998 explică (pentru horia2012):

N-am adaptor. Cand am vrut sa-l formatez l-am bagat in card reader.

| horia2012 a răspuns (pentru Raluka_Cristina_1998):

Asa am si eu, card reader cu format mic pentru SD card, dar il poti baga si intr-un adaptor mare de genul:
http://www.cardurimemorie.ro/adaptor_microsd_sd/114.htm
(el are un butonas pe el "lock") si adapatorul il bagi in card reader. E singura posibilitate, pentru ca altfel va trebui sa cumperi alt card. Eu am patit-o si cu un card SD si cu un stick.
Telefoanele formateaza intr-un fel, Windows-ul, altfel si nu intotdeauna sunt compatibile intre ele. Se ma intampla. Poate gasesti pe la vreun magazin din zona ta sau la un prieten.