| Munteanu_Vlad_Andrei_1975 a întrebat:

Hei TPU.
Am si eu o scurta intrebare, am un smartv LG si un home cinema Philips. As vrea ca sa redau sunetul din tv in sistem, cum as putea face? Am incercat prin cablu Aux cu mufe albe si rosii la capete dar nu am reusit.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Aux este INTRARE analogica de semnal (cu nivel redus, 50mV), si NU iesire de semnal de sunet!
In functie de ce iesiri de sunet ai pe televizor si ce intrari ai pe Home Cinema trebuie sa gasesti "numitorul comun" intre cele ddoua aparate.
Daca pe televizor ai mufa de iesire sunet (Euroscart, RCA sau pentru casti, atunci poti duce semnalul in amplificator prin cablu direct sau folosind si o mufa de ataptare.
Daca ai doar iesire digitala prin fibra de sticla, atunci trebuie sa folosesti amplificatorul cu intrare prin fibra optica sau un convertor intermediar fibra optica-intrare analogica (Line In sau Aux).

Daca ne dai modelul televizorului SI modelul Home Cinema (inclusivfabricantii), atunci putem sa-ti dam sugestii mai exacte.

| Munteanu_Vlad_Andrei_1975 explică (pentru Bula):

Merci mult am sa iti scriu imediat datele

| Munteanu_Vlad_Andrei_1975 explică (pentru Bula):

Televizor LED Smart LG 43LK5900PLA, Full HD, WebOS, 108cm
Philips HTS3154 / 12 Kit de home cinema pentru DVD-uri DivX Ultra Progressive Scan 300 W RMS

| Bula a răspuns (pentru Munteanu_Vlad_Andrei_1975):

Nu le poti conecta direct, ai nevoie de un convertor de fibra optica - iesire audio analogica:
http://accesoriitv.ro/......usb-8.html
Sarbatori fericite!

| Munteanu_Vlad_Andrei_1975 explică (pentru Bula):

Merci mult! la fel si tie

6 răspunsuri:
| Sly a răspuns:

Cu cablu HDMI!

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa intri in setari la tv
Sound out
si ai 5 sau 7 optiuni
1, internal tv speaker
2. optical/hdmi arc
3.LG sound sync
4.audio out /line out
5Wired headphones

ai prins ideea?
Selectezi line out.