| florinmadalin a întrebat:

Hei TPU am un cpu amd athlon 64 x2 4000+ cu oc 2.3 ghz sursa 400w placa de baza asrock alivenf6g vsta pot sa il fac si mai mare dar sa fie stabil?

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu ai cum sa-l faci mai mare si sa fi si sigur ca e stabil.
Ii poti face overclocking, asta daca esti sigur ca n-o sa-l prajesti.
Overclocking-ul e bun, dar nu e mereu sigur, trebuie sa ai un ventilator foarte bun, sa fie intr-o camera racoroasa, sa nu-i dai voie sa se incalzeasca, etc.
E usor de zis "Aaaa, nu-i problema overclocking-ul, nu iti face nici o problema", dar cine spune asta nu se gandeste ca oamenii au tot felul de case, si nu fiecare isi tine calculatorul intr-o camera racoroasa, sau nu toata lumea are un cooler bun.
Poti face overclocking desii e pe riscul tau.
Altfel... iti poti cumpara unul nou, atat.

| florinmadalin explică (pentru MenInShadow):

Am un cooler foarte bun cand ma joc euro truck simulator sta in 39-42 de grade nu e coolerul original al lui

| MenInShadow a răspuns (pentru florinmadalin):

Apai si tu crezi ca daca te joci Euro Truck simulator inseamna ca-ti soliciti calculatorul la maxim, sau cum?
Daca ala ti se pare un joc pentru care calculatorul face un efort sa-l porneasca, atunci n-ai idee ce-i ala un joc.
Informeaza-te pe net despre ce inseamna un cooler bun, compara-l cu cooler-ul tau, vezi ce inseaman overclocking, care sunt riscurile, daca esti capabil sa faci asa cu cooler-ul pe care-l ai, si gata, n-o sa stea nimeni sa-ti dea tie toate detaliile astea cand ai o gramada surse de informare pe net.

| florinmadalin explică (pentru MenInShadow):

Ets2 *si da cred ca e joc care chair solicita + fifa world + fifa 14

| MenInShadow a răspuns (pentru florinmadalin):

Te felicit, e treaba ta ce te joci, nu ma intereseaza ce jocuri ai, ai pus o intrebare despre procesor nu despre cat de mult solicita si afecteaza un joc procesorul.
Daca vrei te poti baza pe asta si poti face un overclocking, sau pru si simplu te poti duce pe net si te informezi, ceea ce e cam greu, pentru ca na, implica citit, si daca ai fi facut-o nu ai mai fi postat intrebarea.
Ti-am zis deja, e singura cale, daca vrei s-o faci, e pe riscul tau. Ori iti merge, ori iti prajesti procesorul.

| florinmadalin explică (pentru MenInShadow):

De unde esti tu sigur ca nu m-am informat? Ba chiar m-am informat dar sa fiu sigur de ceea ce fac e bine sa mai si intrebiwinking.

| MenInShadow a răspuns (pentru florinmadalin):

Daca te informai calumea nu aveai nevoie de confirmare, dar ok, te felicit ca te-ai informat, putini o fac.
Dar pe oricine o sa intrebi o sa-ti zica acelasi lucru: Overclocking, e bun, dar nu 100% sigur, poate sa-ti prajeasca procesorul, si nu merge pe orice tip de procesor. Poti incerca, dar e pe riscul tau.

| florinmadalin explică (pentru MenInShadow):

Multumesc pentru sfaturi!