| florinmadalin a întrebat:

Am o placa de baza Asrock ALiveNF6G-VSTA Si am bagat 3 gb ram ddr 2 care au frecventa 800 mhz dar in bios imi arata 533 mhz de ce? Cpu : amd athlon 64 x2 4000+

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Singura varianta pe care o poti verifica este daca una din placute are o frecventa diferita de celelalte (poate are 533 mhz). Cand nu toate au aceeasi frecventa, cele care sunt superioare lucreaza la performanta celei mai mici. Daca toate sunt de 800 mhz, poate o setare din Bios trebuie modificata, desi nu cred, pentru ca placa ta de baza suporta memorii de pana la 1066 mhz. Inspecteaza placutele ram si vezi daca toate au aceeasi frecventa.

| florinmadalin explică (pentru dannyel86):

Ahaaaa am una de 667 mhz.O sa o scot maine sa fac o proba. Multumesc!

| dannyel86 a răspuns (pentru florinmadalin):

Spor la teste! happy

3 răspunsuri:
| florinmadalin explică:

Mda am gresit happy Una merge cu 533 mhz nu cu 667 laughing.