| qwerty101010 a întrebat:

Am un laptop mSI CR610 si am pe el Windows 7. Am auzirt ca a aparut Windows 8. Daca as face rost de el si l-as instala l-ar suporta laptopul. Cel mai bun raspuns primeste fundita. Multumesc anticipat :*

29 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Aviz amatorilor de jocuri. Este foarte bine sa va instalati driverele pentru placa video chiar daca sistemul de operare, din start, v-o recunoaste. Driverele placii video va ofera niste optiuni prin care puteti seta preformantele sau calitatea cu care ruleaza jocurile.

De asemenea jocuri mai noi, ruleaza mai bine cu drivere mai noi instalate pentru placa video din dotare. Adica nu va lasati pe driverele standard disponibile sub windows, daca vreti sa nu aveti probleme cu jocurile pentru PC sau cu aplicatii de genul 3D modeling.

In rest pentru office, internet, filme si ascultat muzica, driverele standard sunt foarte suficiente.

| GeosBIOS a răspuns:

Apropo, Windows Display Driver Model (WDDM) nu este tot una cu Catalyst-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 8 e deja rtm, insa a fost trimis doar partenerilor. Din 15 august se distribuie abonatilor MSDN iar din octombrie se pune in vanzare la magazine.
Daca-ti instalezi acum Windows 8, e posibil sa nu gasesti driverele necesare. Mai sunt si probleme de compatibilitate cu programele care ruleaza bine pe versiunile de Windows mai vechi.
Eu nu as instala Windows 8, deocamdata.
Pagina cu drivere pentru laptopul tau si pentru Windows 7:
http://www.msi.com/product/nb/CR610.html#/?div=Driver&os=Win7%2032

| SuicideSilence a răspuns:

Daca esti multumita de modul cum ruleaza windows 7, atunci poti trece fara probleme la windows 8 ( pe hartie au aceleasi cerinte de sistem). da, este adevarat. ai nevoie de unele drivere. placa video o recunoaste automat ( cei de la amd nu mai ofera suport pentru placile video mai veci de HD5000) dar functioneaza fara nici un fel de probleme ( ~acelasi scor ca in windows 7 cu catalyst)
daca imi poti lasa denumirile pentru: placa de sunet, lan, wi-fi etc... ca sa caut driverele

| qwerty101010 explică (pentru SuicideSilence):

Pai lasa-mi un id intra pe mess acum si vorbim acolo e bine? CradleOfFilth

| SuicideSilence a răspuns (pentru qwerty101010):

Nu_am_fost_eu@yahoo.com

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

Nu cred ca ai inteles bine. Nu mai ofera update-uri pentru placile respective, deoarece ei considera ca din punct de vedere teoretic driverele disponibile la ora actuala pentru acele placi, gestioneaza capacitatea placilor la maxim.

Suport insa ofera in continuare si driverele pentru acele placi pot fi downloadate de pe siteul oficial, dar nu vor mai exista imbunatatiri pentru aceste placi, din punct de vedere software, decat in ce priveste chestiuni de compatibilitate cu noile sisteme de operare.

| SuicideSilence a răspuns (pentru GeosBIOS):

Te contrazic. ai dreptate in prima parte ( m-am exprimat eu gresit), dar drivere pentru windows 8 nu mai sunt disponibile la download. windows 8 recunoaste placile video mai vechi de HD4000 (inclusiv) in mod default.

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

Pai stai frate ca win 8 nici nu a "facut ochi bine" si tu vrei ca AMD-ul sa puna la dispozitie drivere pentru acesta, mai ales ca-i vorba despre niste placi video mai vechi, proritatea lor fiind chestiunile mai de actualitate.

Cat despre win 8 care recunoaste placile video mai vechi, acestea erau recunoscute cam in aceeasi masura si de win 7, dar vezi primul meu comentariu aici ca sa intelegi de ce totusi este bine sa-ti instalezi driverele date de furnizor.

| SuicideSilence a răspuns (pentru GeosBIOS):

A fost anuntat oficial ca AMD nu mai lanseaza drivere (catalyst) pentru placile mai vechi de HD4000
http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/GPU119Win8GPUDriverSupport.aspx

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

Umhm, ma lamuresti si pe mine unde-i partea in care se specifica ca nu vor mai fi lansate drivere proprietary (catalyst) pentru placile mai vechi de HD4000?

Nu te supara, dar eu inteleg exact opusul a ce incerci tu sa-mi explici din acel articol.

| SuicideSilence a răspuns (pentru GeosBIOS):

Uite cum facem: te uiti tu frumos pe net. te lamuresti si mai vb. nu are sens sa repet aceleasi lucruri la infinit. (cand o sa apara drivere pentru windows 8 PT ACEST MODEL DE PLACA VIDEO sa ma anunti si pe mine)

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

Te superi degeaba. Ti-am explicat mai sus, in primul rand ca faci o mare confuzie intre windows display drivers si catalyst.

Nu este neaparat sa apara catalyst pentru win 8 atat timp cat sub win 8 merge instalat catalystul pentru win 7, avand in vedere ca imbunatatiri la driver-ul PROPRIETARY a.k.a Catalyst, nu se mai pot aduce. Insa atunci cand o firma furnizoare de hardware ofera SUPORT in materie de drivere pentru dispozitivele fabricate, ei isi iau angajamentul sa puna la dispozitie drivere astfel incat acestea sa fie valabile pentru sistemele de operare din uz. Daca de exemplu win 8 folosea alt kernel decat win 7, atunci AMD-ul prin faptul ca ofera suport, isi ia angajamentul sa puna la dispozitie dirvere care sa functioneze cu noul kernel. In cazul de fata insa s-ar putea sa nu fie nevoie de asa ceva.

Eu iti explic doar ce presupune termenul de a oferi suport, tu in rest n-ai decat sa te superi si sa ma trimeti la plimbare (navigat pe net in cazul de fata) cat vrei.

| SuicideSilence a răspuns (pentru GeosBIOS):

laughing)))))) in windows 8 merge catalystul de pe windows 7? pfff. ce sa mai spun... poate eu sunt mai batut in cap de felul meu si nu am reusit sa-l instalez. dar daca la tine merge. felicitari. dar incearca sa verific intati ceea ce spui... nu mai vb din ceea ce ai citit pe unele forumuri sau mai stiu eu pe unde. Nu m-am suparat pentru ca nu am de ce

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

Zici tu care confunzi driverul din windows cu ala proprietary. Prietene, personal inca folosesc Windows XP pe 64 biti in dual boot cu linux. Incepand de la VISTA in sus, nu am mai avut tangenta cu Windows-ul.

Dar imi dau seama ca nu prea ai inteles ce am incercat sa-ti explic. Sincer nu-mi pare decat rau ca mi-am pierdut vremea degeaba.

Sa fii sanatos.

| SuicideSilence a răspuns (pentru GeosBIOS):

Aaa. pai inseamna ca te pricepi la pc-uri. daca nu ai mai avut tangenta cu nici un window in afara de xp atunci despre ce vorbim? ai incercat si tu sa faci pe interesantul cu mine. asta e tot.

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

Ba dimpotriva. Ideea era ca nu ma sparg in figuri in materie de Windows, mai ales in ce priveste o versune de windows care se pare ca va fi pusa la dispozitie pentru publicul larg abia incepand din octombrie 2012, chit ca intr-o forma sau alta este deja vehiculata pe web.

Insa, in rest, poti sa fii pe pace, ca stau cat se poate de bine cu termenii din domeniu.

| SuicideSilence a răspuns (pentru GeosBIOS):

Aici mi-ai confirmat ce am spus mai sus. ca vorbesti din auzite. hai sa incheiem aici aceasta discutie (penibila dupa parerea mea). esti liber sa crezi ce vrei... multumesc pentru argumentele aduse, daca o sa continuam discutia o sa degenereze si nu cred ca are sens. nu cred ca intereseaza pe nimeni cum ne certam noi. ( data viitoare incearca sa postezi direct la raspuns daca ai o parere diferita de-a mea, nu sa-mi arati mie cat de bine (sau nu) te pricepi la pc-uri.
numai bine

| GeosBIOS a răspuns (pentru SuicideSilence):

D-le recunosc ca sursa mea de informare in acest sens este Internetul. Daca tu ai cunostinte la AMD, atunci ce sa-i fac, mie atat imi ofera net-ul in dorinta mea de a sta totusi la curent cu noile tehnologii din bransa.

Din nou intentia mea nu a fost sa jignesc, cat a fost sa informez in legatura cu o confuzie pe care eu consider ca ai facut-o mai sus. Cat despre faptul ca vorbesc din auzite, poti verifica ca vorbele mele in legatura cu win 8 sunt confirmate pe wikipedia http://ro.wikipedia.org/wiki/Windows_8

A da si de postat ti-am postat direct la raspuns, dar ce-s eu vinovat ca nu vrei tu sa intelegi.

| raidxp a răspuns:

Inainte sa faci ceva intra aici si ia acest program,ruleaza-l si iti va salva toate driverele de sistem, punele pe un stick, sau pe un cd, si e valabil pentru toti, nu doar pentru tine
http://www.boozet.org/dl.php?product=dd&mirror=1

| Gabitech a răspuns:

M-am uitat pe net la specificatiile laptopului tau. De suportat, l-ar suporta sigur, dar nu te astepta sa fie foarte rapid. Ar functiona acceptabil

| qwerty101010 explică (pentru Gabitech):

O sa incerc sa il instalez. Daca imi convine il si pastrez daca nu o sa il pun pe 7 inapoi. Merci oricum

| ionut2424 a răspuns:

Dar cand o aparea windowsul 8.deocamdata nu a iesit versiunea finala.si eu cred ca merge ca nu are multe cerinte, tot ceva de genu la windows 7, cu aproximatie.

| qwerty101010 explică (pentru ionut2424):

L-am gasit pe net. cred ca e destul de bun.

| YoDeiu a răspuns:

Da, cred ca ai putea sa iti pui Windows 8 pe el!

| qwerty101010 explică (pentru YoDeiu):

Treaba este in felul urmator. Can am cumparat laptopul am aruncat apoi cutia care avea in ea CD-ul sau Cd-urile cu drivere. Daca ma poti ajuta te rog cu un sait de unde pot downloada driverele. Am auzit ca daca as instala un Windows cu tot cu drivere nu ar fi bine. Help me. Fundita

| YoDeiu a răspuns:

Nu mai ai nevoie de acele cd-uri. Windowsul contine acele drivere.
Nici eu nu mai folosesc acele cd-uri!

| YoDeiu a răspuns:

Nu iti mai trebuie acele CD-uri. Windows-ul contine deja acele drivere. Si nici eu nu mai folosesc acele CD-uri.

| qwerty101010 explică (pentru YoDeiu):

Da dar am auzit ca Windowsul cu tot cu drivere nu este prea benefic pentru pc...