| Sldushsh a întrebat:

Hei TPU, care sunt cele mai bune setări de bios pentru memoria ram? placa mea de bază este H410M H V3 si am 16 gb de ram de la fury. Ca optiuni am:
Memory Multiplier Tweaker
Channel Interleaving
Rank Interleaving
Memory Boot Mode
Realtime memory timing
Memory Enchancement Settings
Memory Timing mode
Memory channel detection message.
asta este tot, pun aceasta intrebare deoarece am incercat sa le schimb valorile singur si mi-am prins urechile si a trebuit sa resetez bios-ul, deci daca m-ati putea ajuta ar fi genial.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Indica modelul plăcii de baza, sau cauta singur opțiunea de unde setezi profilul XMP, si doar acolo modifici, nimic altceva.
Profilul XMP va forta RAM ul sa ruleze la cea mai mare frecventa de care e capabil, si sa aibă cel mai scurt (mic) timing posibil.

Înainte da încă o resetare din fabrica, sa te asiguri ca nu ai mai zăpăcit altceva între timp.

PS: la Boot trebuie sa setezi modul AHCI in caz ca ai un sistem mai vechi si e pus pe IDE.

| Sldushsh explică (pentru NLS):

Mane, cplm? modelul placii e specificat deja. h410m h v3

| NLS a răspuns:

Reseteaza inca o data SETARILE BIOS-ului ().

Mergi in interfata avansata, la TAB-ul "Tweaker".

La "Extreme Memory Profile" alege "Profile1".

Salvezi

https://www.youtube.com/watch?v=vrm4jq8VF5Q

Nu trebuie sa faci nimic altceva in legatura cu RAM-ul, totul trebuie sa ramana asa cum e din fabrica (pe Auto, ca in caz de caracteristici diferite ale placutelor, placa de baza sa le poata sincroniza, desi daca e vorba de un chipset entry level nu le va putea sincronica cel mai probabil, asa ca e foarte important sa ai placute cu aceeasi frecventa si aceeasi latenta (CL) ).

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

La un moment dat computerul nu mai functioneaza daca schimbi prea mult setarile din BIOS. Asta pentru ca timing-ul este prea rapid si memoriile sunt prea lente. Atunci cand nu mai fuctioneaza trebuie sa te intorci la setarea imediat inferioara, aceea este cea mai buna.