| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Daca imi incarc telefonul cu un incarcator de 2A si incarcatorul telefonului meu e de 1A afecteaza bateria? Precizez ca încărcătoarele st de aceeasi marca.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un incarcator poate avea si 100 de amperi. Bateria isi ia cat ii trebuie doar ca se va incarca mai repede. Variatiile de tensiune sa nu fie prea mari. Cred ca este admis undeva la plus sau minus 2%. Am citit undeva dar nu mai tin minte.

| Evolution a răspuns (pentru Salontanul):

rolling on the floor)))))))) bagi 100 de amperi intr-o baterie de telefon de maxim 3000 sau 4000 mAh (Adica 3-4 amperi)? Gandesti putin totusi? adica se va incarca telefonul intr-un sfert de secunda? laughing) hai sa iti spun o chestie de fizica de clasa a 8 a.Intensitatea este egala cu diferenta dintre putere si tensiune. Cei care au inventat fast charging-ul au marit tensiunea si au scazut intensitatea ca sa se incarce mai repede. Adica eu la s6 edge am incarcare normala 5V, 2.1 A si daca il dau pe fast charging, are la iesire 9V si 1.5A.
Si inca un mic detaliu, orice acumulator are un ciclu de incarcari si descarcari, acele incarcari si descarcari sunt estimative pentru incarcarea impusa de producator la tensiunea si intensitatea pentru care a fost conceputa. Daca tu modifici tensiunea sau intensitatea, vei modifica si ciclurile de incarcare si descarcare a bateriei. Si dupa te intrebi de ce baterie tine 10 minute si inainte tinea 10 ore.
Oricum bateria nu tine vesnic si la un moment dat se va duce, dar nici sa o distrugi in cateva luni cat timp ea trebuia sa tina minim un an sau doi ani.

| Salontanul a răspuns (pentru Evolution):

Ai jumatate de dreptate: si tensiunea este mai mare dar si intensitatea. se introduce energie electrica cu un amperaj mai mare decat cel introdus de un incarcator normal, iar voltajul/amperajul mai mare incarca mai rapid celulele individuale din baterie insa pana cand ajunge la saturatie si aici nu ma refer la 100% ci undeva la 70-80%.
Eu am dat un exemplu exagerat pentru ca adevarul este asta: bateria isi ia cat este nevoie.

| Evolution a răspuns:

Da,afecteaza in sensul in care o sa scada durata de viata a bateriei. Uneori cand te grabesti sau ai nevoie sa il incarci rapid, poti sa il incarci linistit cu 2A, dar noaptea sau in zile normale, e bine sa il incarci cu cat este el prevazut. Si sa ii faci cilcuri de incarcari si descarcari complete.

| sierra1 a răspuns:

Nu băieți! Nu are nimic - TENSIUNEA să fie aceeași, nu firma

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu acum, in timp da.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie doar tensiunea sa fie la fel.

| danutzu96 a răspuns:

In mod normal nu. DAR unele telefoane au tendinta de a trage mai mult din incarcator daca "au de unde". Teoretic nu ar trebui sa se intample nimic dar am patit totusi cu un Samsung pe care l-am incarcat cu un incarcator mult mai mare, sa am surpriza ca bateria sa se incarce foarte repede dar a si afectat grav autonomia ei,,

| tal4556 a răspuns:

Nu l afecteaza