| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un laptop luat de curând si am auzit ca atunci cand se incarca bateria sa il scoti de la încărcat si sa il bagi cand ajunge pe la 10-20 si sa il scoti cand ajunge la 100 ca daca il lasi in continuare se poate umfla bateria.
Eu cred ca de vreo trei ori l-am uitat cred ca vreo jumatate de ora sau chiar o ora la încărcat in timp ce era 100.
Credeti ca s-a umflat bateria?
Si cum sa procedez cu chestia aia adica sa scot bateria si sa il tin non stop la încărcat.
Este bine sa fac asa?
Am auzit ca daca se ia curentul ti se șterge tot de pe el daca nu ai bateria si il tii doar pe curent.
Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mituri peste mituri. Eu toate laptopurile le țin doar laincarcat cu bateria pusa. Nu s-a umflat nimic niciodată. Și la birou am vreo 8 laptopuri care merg non stop asa. Nu înțeleg cum poți crede ca având invedere toată tehnologia din ziua de azi produce careva baterii care se umfla pentru ca le ai uitat 10 minute la incarcat

2 răspunsuri:
| wolfves a răspuns:

Daca nu are baterie si e la incarcat, dupa ce il scoti din priza se inchide. Mi s-a intamplat sa mi se strice bateria, nu stiu de ce, sa nu mai vrea sa se incarce pur si simplu. Nu cred ca e rau sa stea la incarcat mai mult, nu e ca si cum s-ar umfla la propriu. Eu il am de cativa ani, dar nu prea stau pe el asa des. Oricum, mereu il tin la incarcat mai mult decat trebuie, chiar si telefonul, tableta. De exemplu, si cand stateam pe el la mare, era in priza orele alea, ajungea la 100%, dar il lasam asa. Dupa cand il luam si era incarcat, tot in priza.

| wolfves a răspuns:

Si, daca se ia curentul cand nu are bateria in el, nu vad de ce s-ar sterge tot. Adica, oricum, daca e la incarcat fara baterie si il scoti tu, se inchide (mi s-a intamplat, deci stiu. Si nu s-a sters nimic).