| Semme99 a întrebat:

Heii TPU....In ultima vreme imi merge foarte greu pc-ul ( nu stiu daca e din cauza unor virusi sau a altceva), am auzit ca daca vreau sa imi mearga mai bine, trebuie sa sterg folderul TEMP si unul numit PREFETCH dar nu sunt sigur daca e bine sau nu, asa ca va cer si voua parerea! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa defragmentezi partitiile!

| Semme99 explică (pentru Doctorfishadi):

Cum adica

| KodrutZ a răspuns (pentru Semme99):

Mai bine apelezi la cineva care chiar are habar ce face. In alta ordine de idei, instaleaza CCleaner si curata cu el, pentru inceput.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru KodrutZ):

Cu ccleaner nu rezolva mare lucru, dar in combinatie cu defragmentarea va avea o viteza mai mare de lucru!

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Da, dar sa faci defragmentarea cu un utilitar decent, nu cu prostia aia din Windows! Saaau... iti iei SSD si gata, adio defragmentare, trebuie doar sa ai grija sa fie maxim pe la 60% plin.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru KodrutZ):

Da,trebuie sa fie mai golut! Utilitarul sistemului de operare este cel mai eficient mijloc de defragmenting posibil! El "cunoaste" cel mai bine sistemul si stie secventele tuturor filelor os! Nu ma crezi? Fa un experimentbig grinefragmenteaza cu el, apoi scaneaza partitiile cu un alt program (sunt pe net milioane), vei vedea ca utilitarul are eficienta foarte mare! Daca nu era eficient nu ii recomandam, crede-ma ca stiu ce vorbesc! In cazul lui cel mai ok mod de refacere a sistemului este reinstalarea os-ului, insa omu' poate nu are timp sau bani sa o faca! Oricum si dupa reinstalare 50 la suta din erori hdd sunt pastrate! Deci defragmentarea este utila.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

"Oricum si dupa reinstalare 50 la suta din erori hdd sunt pastrate" - asta din ce film ai scos-o? Compara defragu' din Win cu O7O sau Perfect Disk...

| Doctorfishadi a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu ti-am zis ca am comparat cu programe mult mai bune! Nu ma crezi ca se pastreaza? Se pastreaza in partitia unde ai sistemul,replica ta e cam naiva! Cand win se instalraza, partitia se reformateaza, apoi recapata erori pe hdd de la instalare! Si pentru ca win se instaleaza in c sa zicem, aceasta se reformateaza in sistem Quik(rapid), iar erorile raman in mare parte! Contrazice-ma daca poti din nou! De ce nu intelegi odata ca disk dedragmenting din win este efivient? Intreaba pe cine vrei matale care are cunostinte in domeniu sa vezi!

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Ce zici tu se aplica doar la badurile fizice, iar defragmentarea o faci pentru ca ai fisierele de-alandala pe disc, nu fiindca ai vreun sector marcat ca bad. Am cunostinte in domeniu, nu trebuie' sa intreb pe nimeni. Uite si niste linkuri care sa imi dea dreptate:
http://www.hofmannc.de/en/windows-7-defragmenter-test/benchmarks.html
http://www.thewindowsclub.com/best-free-defragmentation-software-windows (de vazut comentariile mai ales si ceea ce ofera programele astea fata de ala din Windows).
http://www.gamingpcbuilder.com/free-disk-defragmenters-tested/

| Doctorfishadi a răspuns (pentru KodrutZ):

Programele acestea sunt prea evoluate pentru xp,omu' nu a zis ce win are,daca are xp,varianta mea este mai ok,si nu cred ca se pricepe sa umble cu asa ceva dupa tipul intrebarii happy,cu ala din win este mai simplut! Eu sunt depanator PC,nu it-ist,deci...,poate ai dreptate! Oricum si varianta ta este ok! Dar aia cu descarca ccleaner, chiar nu il ajuta! Programele de optimizare sunt varza, doar amelioreaza foarte putin. Poate o avea si virusibig grinaca are virusi sa descarce malware bite anti malware, cel mai bun sistem de depistare dupa mine, de n ori mai bun ca orice antivirus! Tu ce zici?

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

La XP se aplica cu atit mai mult, defrageru' de acolo e si mai slab ca cel din 7/8. Cu MULT mai slab. Deja daca discutam de virusi e alta poveste. Eu merg cu Windows Essentials+Windows Defender si am imagine de backup la tot SSD-ul "in caz ca". Programele de optimizare nu sint varza, au si alea un rost. Gindeste-te ce diferenta ai intre un hard cu Windows pe el care are 15000 de fisiere mici in Temp si unul fara alea. In principal ai dreptate, cam tot ce fac programele astea poti face cu editari de registry direct, doar ca programele de optimizare/curatare le au pe toate "la botul calului".

| Semme99 explică (pentru Doctorfishadi):

Am facut exact ce mi-ai zis si imi merge mai bine...dar totusi am inceput sa-i fac o scanare cu Malwarebytes Anti-Malaware...Deja m+am saturat de doua luni imi mergea greu, abia mi se deschidea calculatorul, sau cand am vrut sa instalez un joc, din rima secunda imi dadea eroare cum ca sursa fisierelor este corupta (nu stiu daca acest lucru este din cauza virusilor sau altceva).....Ma rog.....totusi va multumesc la amandoi pentru raspunsuri!

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Semme99):

Cu placere! Daca ai virusi malware rezolva tot! O sa iti apara tipul virusilor, sa ii stergi.Nu exista virus care sa nu poata fi sters de malware! Inca un sfatbig grinupa ce vezi cu malware si ii stergi, dezinstaleaza-l.Scade vitezaz pc-ului inutil.

14 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Pai urmareste-ma cu atentie:Mergi la my computer si dai click dreapta pe el(fara sa il deschizi),apoi in jos ai manage,click pe manage si se deschide computer management,asa, apoi in jos la storage(sub el) scrie disk defragmenter, dai click pe disk defragmenter si o sa ti se afiseze partitiile(C, D, E...n in functie de cate ai)! Te duci si selectezi o partitie cu 1 click, apoi dai jos la defragment, apoi se va face o scanare de cateva secunde si iti va aparea starea celor 2 partitii(unde ai sistemul partitia va avea culoarea verde,albastru si alb,daca ai linii rosii,alea sunt erori),astepti cateva minute pana se defragmenteaza(iti arata mai jos moving file,acolo scrie progresul), cand ajunge la suta la suta iti apare ceva cu view report si close, tu dai close si inchizi acel tabelas, adica mesaj de la disk defragmenter, apoi dai restart pc-ului! Repeti asta la fiecare partitie care o ai si sistemul va rula de 2 ori mai rapid! Dupa ce defragmentezi fiecare partitie in parte dai restart! La sfarsitul procesului de defragmentare se incearca inlaturarea cat mai multor din erorile existente(liniile rosii se vor imputina semnificativ, ele marcheaza erori ale filelor). Daca respecti motamo pasii mei vei reusi repede! Vezi ca defragmentarea poate dura si 40 de minute(cu cat hdd-ul este mai mare si are mai multe erori cu atat dureaza mai mult!) sa nu te sperii happy! Daca nu reusesti nu este nimic grav,nu pierzi file,nu ai ce strica,incearca nu ai ce pierde! Daca nu te descurci sopune! Poti lua apoi si ccleaner pentru optimizare, dar vezi sa selectezi sa nu se deschida odata cu windowsul(va papa viteza), sau ii dai close din start menu! Multa bafta, daca reusesti sa defragmentezi partitiile, sa o faci 1 data pe luna mereu apoi, va ajuta hardul sa tina mai mult si sa mearga mai repede!

| 0x11111051 a răspuns:

Il scoti din priza, il dessurubezi, ei aspiratorul si il cureti de praf. Si nici o programa nu iti va mai trebui!