| adiyi a întrebat:

Salut,

puteti sa ma ajutati va rog....imi porneste greu calculatorul si nu stiu de ce, inainte cu o zi am sters mai multe lucruri din folderul TEMP din Windows, o fi asta cauza? am inteles ca se poate sterge tot ce e in temp...
la pornire cand se incarca windowsu si face toate verificarile etc, am observat ca apare la rubrica IDE Controller 14/15, ce inseamna, nu merge ceva? va rog daca puteti sa ma ajutati, mersi

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sistemul verifică componentele și controlerele, este normal. Încearcă o curățare a sistemului folosind aceste utilitare de aici:
http://www.piriform.com/products
din care e vorba de CCcleaner și drfragger
de asemenea poți folosi ca și completare si glary utilities free(pentru uz personal) asta ca să poți defragmenta și registrul, orește programele ce pornesc o data cu sistemul(run/msconfig); dacă e xop oprește serviciile ce sunt inutile(run/services.msc) și vei vedea că sistemul se va mișca mult mai bine.La asta îi spune optimizare de sistem.Cu folerul temp ai făcut o treaba bună și este recomandat să o faci cât mai des, ast poentru a nu lăsa folerrul să crească în dimensiuni și s ă ocupe spațu pe hard disc aiurea.Succes

| adiyi explică (pentru DeyCj):

Mersi de raspuns, o sa incerc sa fac ce mi-ai spus, insa poti sa-mi spui te rog daca nu e nicio problema daca apare 14/15, inseamna ca nu functioneaza unul? mersi