| StephanSaiyan a întrebat:

Hello! Am mai pus o întrebare asemănătoare, dar nu am primit un răspuns care sa manajute. Acum ceva vreme mi s-a stricat laptop-ul (ASUS X55A), după ce am făcut o improvizație laalimentator. După ce l-am conectat la laptop, s-a oprit. Am încercat să îl pornesc, dar funcționa doar pe baterie. după ce bateria s-a golit, se încarcă doar 2%. Nu l-am mai folosit de aproape 4 luni, iar acum nici-un led nu se mai aprinde când conectez incarcatorul, înainte se aprindea cel de la baterie, dar acum e "mort". Ce ar putea avea, e placa de baza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca problema este in mufa laptopului, am patit si eu asa si l-am dus la service, reparatia m-a costat 40 de lei.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune precis fara sa fie verificat.
S-ar putea sa fie de vina alimentatorul. Gaseste un alimentator potrivit si vezi daca merge cu acesta si, daca merge, cumpara un alimentator nou. Daca nu merge inseamna ca laptopul are circuitul electric de la alimentator la laptop intrerupt si trebuie dus la reparatie.
Daca cu bateria merge nu este defecta placa de baza.

| StephanSaiyan explică (pentru Ioandelasal):

Am încercat cu alt alimentator, dar nu a mers. nu a reacționat deloc, niciun led nu s-a aprins

| StephanSaiyan explică (pentru Ioandelasal):

Da, înțeleg, dar de ce, înainte se încarcă doar 2-3%(bateria), iar fără baterie nu functiona

| Ioandelasal a răspuns (pentru StephanSaiyan):

N-am de unde sti, doar la service iti vor putea spune, dupa ce il verifica.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StephanSaiyan):

Inseamna ca problema este in mufa laptopului, am patit si eu asa si l-am dus la service, reparatia m-a costat 40 de lei.

| CPAElites a răspuns:

Cum ai facut improvizatia?
Improvizatia ai lasat-o asa?

| iLukas03 a răspuns:

Ar putea fi si placa de baza dar eu cand am patit cam acelasi lucru era de la sursa in sine care facea scurt si apoi intr-un final se arde....nici eu nu l-am mai folosit ceva vreme si abia cand mi-am dat seama de ce nu mai merge deloc si am schimbat sursa a functionat