| MissxD a întrebat:

Hello! As dori sa achizitionez in viitorul apropiat un laptop 2 in 1.
1. ce parere aveti despre un asemenea laptop?
2. pretul lui as vrea sa fie intre 2000-3000 lei maxim
3. am nevoie doar pentru a umbla in programele Microsoft Office (Word, Power Point); programe free de editat poze, ascultat muzica, vizionat un film.
4. daca aveti deja un laptop 2 in 1, ce model si ce parere aveti pana acum despre el?
5. nu as dori cu o memorie interna extraordinar de mica
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Este o bana tableta careia i s-a adaugat o tastatura, sa nu te astepti la performante extraordinare decat daca dai o caruta de bani pe el. Am umblat pe asa ceva si mi s-a parut ca se misca infect, eu sincer n-as da 3, 000 de lei pentru o asa porcarie. Ori tableta, ori laptop asta e parerea mea

| MissxD explică (pentru Aylee):

Pai atunci as dori un laptop mic/mini, dar nu ultra (nu imi permit), care sa indeplineasca conditiile de mai sus. Recomandari?

| iInfinityDarkness a răspuns:

Salut.
Nu-ţi recomand un laptop 2 în 1, nu se merită. Dacă ai bani şi vrei să faci o investiţie bună, poţi lua un laptop destul de bun în banii aceia, pe care să joci ultimele titluri, să vezi filme la o calitate superioară şi să lucrezi pe el. Îţi recomand ceva cu 8 GB ram şi placă video dedicată dacă vrei să joci şi jocuri şi un ssd pe care să ţii sistemul de operare şi programele instalate. Şi să iei ceva cu procesor Intel, deoarece AMD-urile se încălzezc destul de tare. Ceva cu i7, ca să te ţină mai mult timp investiţia.
Drept site îţi recomand: http://www.pcgarage.ro

| MissxD explică (pentru iInfinityDarkness):

Nu imi permit un laptop scump, vreau ceva cat mai mic, sa il iau la facultate. Mai mult de un gta san andreas nu am de gand sa joc, iar filmele le voi vedea probabil online. Acum am un Asus K50IJ, care nu m-a dezamagit absolut deloc pana acum (il am de 5 ani), dar este prea greu si mi se pare prea mare.
Cele cu i7 sunt peste 4.500, nu am asemenea pretentii momentan. Astept raspuns. Multumesc!

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru MissxD):

Dacă pui problema aşa, atunci treaba nu-i aşa complicată.
În primul rând, laptopul trebuie să fie de dimensiuni reduse şi uşor, nu are nevoie de un ecran prea mare.
În al doilea rând, configuraţia nu trebuie să fie neapărat una puternică.
Îţi recomand asta: http://www.pcgarage.ro/......nux-black/
Se va adapta destul de bine cerinţelor tale. Este dotat cu procesor i3 două nuclee fizice, 4 nuclee virtuale, 4gb ram ddr3 şi placă video integrată HD 4400. Are 1.5 Kg, este foarte uşor şi ecran de 13.3 inch. În plus, ai şi 2 cadouri, un mouse şi un rucsac.
Spor! :)