| Lauramee a întrebat:

Hello.
Ce inseamna conectarea prin cablu internet pentru un laptop?
Adica la wifi inteleg iei routerul si ai wifi.
Dar cum pot la un laptop sa am net folosind cablu internet?
Ce imi trebuie?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie cablu, logic. Care iese din router si intra in laptop.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei cablul din router si il bagi in laptop

| Lauramee explică (pentru suntserios):

Si mai trebuie si router sau altceva ca in cazul wifi-ului?

| suntserios a răspuns (pentru Lauramee):

Poti baga direct cablul de la providerul de net... daca nu e fribra optica sau ceva ...caz in care, da ai nevoie de modem sau router

| sierra1 a răspuns:

"Ce imi trebuie?"

- ori un conector rj45 (il ai sau nu)
- ori un adaptor (ca mai jos)

https://www.emag.ro/......D5TVM4BBM/

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti trebuie un cablu utp:
https://www.emag.ro/search/cablu%20utp?ref=effective_search
pe care sa il infigi in router si in laptop

connexiunea pe cablu e mai rapida, mult mai stabila si cu ping-ul mult mai mic (care doare cand joci jocuri de gen counter strike care e cunoscut ca mananca rahat si trimite pachete multe si mici) si jitter e mult mai mic (calitatea semnalului)
dar este imobila si mai ai inca un cablu infipt in laptop

| Lauramee explică (pentru Zuzu1991):

Am router pentru wifi. Trebuie router sau altceva pentru cablul de internet?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Lauramee):

Nu

| Lauramee explică (pentru Zuzu1991):

Dar ce trebuie?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Lauramee):

Deci, in router trebuie sa fie niste gauri, in afara de aia in care e infipt internet-ul, iar in laptop trebuie sa ai o gaura de cablu utp, altfel iti trebuie ce ti-a dat sierra1
deci practic nu iti mai trebuie nimic altceva in afara de cablu

| Lauramee explică (pentru Zuzu1991):

Eu am intrebat ce trebuie ca sa beneficiez la laptop de internet prin cablu
Nu am zis ca as avea router sau etc.
Intrebarea mea era o comparatie intre wifi si internet prin cablu si ma interesa de ce am nevoie pentru a avea internet prin cablu

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Lauramee):

Aha, acum am inteles, in sfarsit
daca iti vine cablu in casa si nu il vrei decat in laptop atunci numai cablu
daca vrei internet si pe telefon, tableta, etc. atunci ar fi bine un router, sau sa faci personal hot spot din laptop

ti-am scris sus care sunt beneficiile dintre cablu si wifi

| Lauramee explică (pentru Zuzu1991):

Si daca cumpar router pentru wifi ca il folosesc si alte persoane in casa si vor wifi, pot baga acel cablu de internet in acel router? sau trebuie altul? Iar acel cablu recomandat mai sus de altcineva, la ala din cate am citit nu trebuie router ci doar bagat in laptop si atat

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Lauramee):

Da, poti
apoi trebuie facute setari in router, dar se poate

| RealKing01 a răspuns:

Cu cablul de internet conectat din router in laptop o sa ai viteza mare la net fata de cei care se conecteaza doar de pe telefon ca sa aiba net, este un avantaj in avea asa ceva.