| Covery a întrebat:

Hello TPU! Imi puteti spune o placa de baza care sa fie compatibila cu acest procesor: Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box. Si mai am o intrebare. Este bun acest procesor pentru gaming? Adica sa ruleze Battlefield 3... si jocuri de genul mai noi. Desigur cu o placa video buna si cu vreo 8gb ram.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cam putin doar gtx 650 si fx 6300 la un buget de 2600... restul de bani pe unde is?
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/745865/
Fx 6300 e ok, dar ce ai mai sus, e si mai ok.
ai cam tot ce trebuie, cpu octo-core, 4gb ram(ajung, mai pui inca 4 cand mai aduni banuti, si este perfect), sursa ok, gpu puternic(asta conteaza enorm, iar gtx 650 nu e prea puternic).

| jhonny999 a răspuns:

Placa de baza si procesorul se aleg in raport de socket, procesorul tau are socket AM3+ este compatibil cu orice Placa de baza care detine un socket AM3+

| ITMania a răspuns:

Ce buget ai pentru tot sistemul?
FX 6300 e un procesor ok, dar in combinatie cu o placa video buna, nu prastii ca GT630 2GB,

| Covery explică (pentru ITMania):

Pai bugetul e cam de 2600 lei. Si Placa video Gigabyte GeForce GTX 650 OC 2GB DDR5 128-bit.

| ITMania a răspuns (pentru Covery):

Sa nu crezi ca daca are 2GB 650`ul ala e prea bun, abia se descurca cu jocurile actuale.

La 2600 lei, cumperi asa ceva:
http://bit.ly/15VjqKk

FX 6300 + placa de baza solida + 4GB RAM + GTX 650 Ti Boost, de vreo 2 ori mai buna ca 650`ul ales de tine, alaturi de un monitor de 21.5" Full HD cu panel VA, pentru culori vii si unghiuri excelente (nu iei nimic sub asta) si un sistem de boxe ok, nu tampenii de Logitech ieftine, Gembird sau mai stiu eu ce.

Spor la butonat.

| Covery explică:

Pai restul merg pe carcasa, boxe, monitor, etc.