| darius88 a întrebat:

Hello TPU! Tocmai ce am comandat pe ebay un incarcator de laptop pentru un prieten care i se stricase ce-l vechi, dar am primit mesaj de la vanzator ca nu e in stock ( dar totusi scrie ca este) si a recomandat un nou incarcator. Incarcatorul care am comandat are 19V si 9.5A si cel care au recomandat are 20V, 11A si 220W(stiu ca laptopul lui foloseste ~180, deci nu cred ca e problema) dar nu stiu daca este o problema ca are 20V in loc de 19V, o sa se arda laptopul din causa aceasta?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E OK și ăla, dar omul merită un comment negativ.

| K0sti a răspuns:

Nu!

| CPAElites a răspuns:

In timp va crapa si laptopul.
Dc cumperi de pe ebay toate porcariile contrafacute?

UITA-TE AICI :
https://www.youtube.com/watch?v=2xd9xtJWk-A

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Mai bine cumperi unul second hand dar stii ca e original!

| darius88 explică (pentru CPAElites):

Cei de la care cumpar sunt parts_justlaptops, au o reputatie foarte buna pe ebay, nu e problema ca e "fake".

| ovidiu68 a răspuns:

Inainte de a cumpara un incarcator trebuie sa stiti:
Marca si modelul de laptop.
Tensiunea si curentul de iesire a incarcatorului (le gasiti pe eticheta de pe spatele laptopului sau pe incarcatorul vechi).
Dimensiunea mufei.
Voltajul (V) incarcatorului trebuie sa corespunda cu cel al incarcatorului vechi.
Amperajul (A) trebuie sa fie egal sau mai mare decat amperajul incarcatorului vechi.
Puterea incarcatorului (V x A) masurata in Watti (W) trebuie sa fie egala sau mai mare decat puterea incarcatorului vechi.
Daca puterea este mai mare laptopul va functiona perfect deoarece incarcatorul va folosit doar numarul de Watti de care are nevoie.
Daca puterea este mai mica, incarcatorul respectiv nu este bun deoarece nu poate furniza puterea necesara functionarii laptopului.