| anonim_4396 a întrebat:

Help! am laptop hp pavilion entertainment pc.il am de un an jumate.de mai mult timp imi apar niste dungi gri verticale pe ecran care trepideaza, din cauza lor nu vad nimic pe ecran, iar atunci cand numi apar dungile alea pe ecran imi apar niste dungi ca umbra, orizontale care tot trepideaza.nu stiu ce sa fac, cine imi vede leptopul spune ca am probleme la placa video.eu nu ma prea pricep la calculatoare. vreau sa stiu ce ar trebui sa fac! daca sunt probleme cu placa video sau este stricata, trebuie schimbata, trebuie sa duc leptopul la reparat? chem un instalator sa il vada? ce sa fac? dau fundita pentru cel mai bun raspuns!

P.S.am vazut cazuri in care calculatoarele fac dungiile alea dupa ce se incalzesc, dar laptopul meu face asa de cand il pornesc pana il sting! help!

4 răspunsuri:
| Monikoue a răspuns:

Du-te la reparat cu el din nou, iar daca iti spune ca e din cauza placii video, si daca mai ai garantie, du-te cu laptopul de unde l-ai luat, dupa care probabi; l te vor trimite la o firma HP si-ti vei schimba placa video.
Ori, poate fi de la baterie.

| delfinas a răspuns:

Eu zic sa-l duci la un "doctor" de calculatoare, s-ar putea sa fie placa video, nu ai ce-i sa faci singur(a)! Dar daca il ai de 1 an jumate, nu e inca in garantie? Daca da, e f simplu, du-l la service!

| Coleman64 a răspuns:

Frate urmeaza pasii acestia!
1:desfaci laptopu placa de baza, scoti hdd ul si hardul cu grija, intorci placa video si o puipe pe ecran dupa scoti coolerul si radiatorul si vei gasi o placa video sau doua, si le infierbinti la 200 de grade timp de doua min apoi il lasi la racit juma de ora si ti se va aprinde apoi instaleaza draiverele video si asta e tot daca ai nev de ajutor add skype :masterkill

| Coleman64 a răspuns:

Fff