| ninnnna a întrebat:

HELP! DAU FUNDA! Buna TPU! Am un Acer Aspire 5516 si nu mai imi merge tastarura si am scos fereastra cu tastatura pe ecran! Touchpadul imi mergea bine click, stanga, dreapta tot! Dar nu stiu ce are ca acum cand am deschis laptopul nu mai merge deloc deloc! Nici click, nici stanga, dreapta nici macare nu se misca sageata! Mouseul merge daca il bag dar touchpedul nu! Va rog ajutati-ma! Exista ceva prin care sa fi putut fara sa stiu sa dezactivez? Ca nu a cazut nu s-a intamplat nimic cu el si asa dintr-o data nu mai merge! Va rog mult ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Emysul97 a răspuns:

E posibil sa le fi dezactivat, da banuiesc ca ultima oara când iti mergea touchpad-ul ai închis laptopul cu el. Nu mai stiu unde era setarea dar poți căuta. Daca sunt activate Încearcă ce a zis colegu de mai sus cu mufa sau reinstalarea windows-ului dar daca tot nu merge îți recomand sa te duci la service cu el. Se poate face si acasă dar e cel mai probabil sa strici in loc sa le repari ca trebuie umblat cu finețe in laptop

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

De la atatea mutari cu laptopul, l-ai sucit l-ai invartit, mufa tastaturii cel mai probabil a iesit in afara si nu mai face contact, la fel si mufa touchpadului. Incearca sa scoti tastatura si sa verifici mufa daca este iesita in afara. Nu exclud si problemele de hardware, sau driveri corupti. Dar cel mai bine fa cum ti-am spus eu, iar daca nu ii dai de cap nici asa, reinstaleaza-ti windows-ul.

bft!

| Fekete_Darian_1992 a răspuns:

Du-te cu el la un service sau suna pe cineva care se pricepe si se ocupa cu asa ceva, tu singur nu vei reusi sa il repari.