| JustLauren a întrebat:

HELP ME...am o problema la PC, stau cat stau pe el si deodata mi se stinge ecranul, dar unitatea inca merge si nu stau mult pe el sau ca fac multe deodata de obicei stau pe mess si pe net, nu e de la curent pe ca luminita de la ecran este aprinsa, si daca il opresc si apoi il pornesc, nu este nici o diferenta, Help me, ce as putea sa fac ca sa nu mi se mai intample asa...si daca las duce la reparat mar costa mult? nu mai este in garantie, astept raspunsuri serioase.Va rog

24 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Si eu am patit mai demult chestia asta, dar la mine se intampla in momentul cand faceam comutare utilizatori, monitorul intra in stand-by si asa ramanea, trebuia sa-i dau reset ca n-aveam ce sa-i mai fac.
Din pacate nu imi pot da seama exact care ar putea fi cauza. sad Verifica asta: da click dreapta pe desktop -> properties -> screen saver -> power, si vezi ca toate optiunile sa fie setate pe "never".
Sincer nu obisnuiesc si chiar nu-mi place sa dau acest sfat, dar in cazul in care aceasta problema e una de soft, o reinstalare de xp pe curat (stergi si refaci partitiile) ar putea rezolva problema.
Daca este din cauza placii video, sau din oricare alta cauza de natura hardware, e mai cu cantec... sad

| laptopnews a răspuns:

Poate fi din cauza placii video, incearca sa schimbi si cablul de alimentare, sa vezi daca si cu un altul face la fel. Conecteaza monitorul si la alta unitate/ laptop si vezi daca face la fel atunci e din cauza monitorului si trebuie dus in service. Nu cred ca te va costa mult (undeva la 100 de RON sau peste putin, cel putin la mine asa a costat) Depinde si de service. Mult succes!

| 334499 a răspuns:

-vezi daca e bine pus cablul in spate
-vezi daca e bine pusa placa video

| 334499 a răspuns:

Ai placa video integrata? vezi daca mai intra cablul care vine de la monitor in vreun alt loc(cu albastru)
Daca nu iti mai face probleme asa, e de la placa videowinking

| 334499 a răspuns:

Ce configuratie ai? s-ar putea sa fie calculatorul prea slab
incearca cu drivere mai noi la placa video daca nu

| 334499 a răspuns:

Tasta windows + R
in chenarul urmator scrii dxdiag
ne spui ce scrie mai jos la Procesor si Memory
apoi intri la Display tot din fereastra aia si ne mai spui ce scrie la Approx Total Memorywinking

| 334499 a răspuns:

Care Sims?

| 334499 a răspuns:

Poti sa incerci sa shimbi rezolutia in joc si sa lasi setarile mai slabe sa vezi ce se intampla
poti incerca si cu-n update la driverul placii videowinking

| hugo a răspuns:

Daca monitorul este "aprins"adica luminita aceea este aprinsa, poate fi ceva de la placa video, sa nu se fi deplasat, incearca sa te asiguri ca toate acele cabluri care vin din monitor in unitate sunt bine prinse si ca nu sunt slabite, daca nu este nici placa video si nici problema cu cablurile inseamna ca este de a monitor...ai monitorul de multa vreme?

PS: Nu umbla la acele fire cand pc-ul este pornit, inchide pc-ul inainte de-a te uita la cablurile respective!

| vladvlad23 a răspuns:

Daca lumina de le monitor este portocalie trebuie sa astepti ca se aprinde din nou. Eu asa am facut cand am patit-o. Sau un specialist te-ar putea ajuta.

| BlueByte a răspuns:

Problema este ori de la placa video, sau este condens in camera unde este pc-ul.Nu te consta mult.Acum nu stiu marca si nici tipul monitorului tau, ca sa-ti spun un pret!

| BlueByte a răspuns:

Placa video este aceea pe care vine insurubat cablul, de obicei, albastru care face legatura dintre monitor si placa video!
Iti recomand sa chemi pe cineva care se pricepe, ca sa nu-l dereglezi mai rau!

| chocolatte a răspuns:

Si eu am patit, mi s-a spus ca e placa video de vina a fost un pic miscata pentru ca am transportat unitatea! Dar si-a revenit singura! thinking

| pacman a răspuns:

Si mie mi se stingea daca nu umblam cateva minute pe el... era setat de la prop./screen saver/power/ turn off monitor sa se stinga dupa 10 min.

| JustLauren explică:

Dar trebuie sa stau mult ca sa se aprinda din nou?

| JustLauren explică:

Pai... cam asa
am monitorul de vreo 3-4 ani nu stiu sigur...

| JustLauren explică:

Pai eu nu ma prea pricep
cum trebuie sa fie placa video?
si care este placa video?

| JustLauren explică:

Aaaaaaa...
dar e bagat bine, ca m-am uitat azi-dimineata la toate cablurile de la monitor, si celalalt cablu e bagat bine, va garantez

| JustLauren explică:

Desktop -> properties -> screen saver -> power-> nu erau toate la never. una era la 1 ora...aia cu stingere monitor...
dar prima oara mi se stingea dupa o ora, dar a doua oara mi se stingea dupa vreo 30 min, ca eu dau restart dupa ce mi se stinge, si nu este ca astept foarte mult(chiar deloc), fac bine? sau trebuie sa astept sa isi revina?

| JustLauren explică:

Si mai am ceva de adaugat
doar cand intru intr-un joc mi se stinge...si nu este ca stau mult in joc... dupa vreo 5 minute
ce pot sa fac jocului ca sa nu se mai stinga monitorul?

| JustLauren explică:

Dar faza e ca doar cand intru in jocul Sims mi se stingesad
ca daca stau pe mess sau alt ceva nu se intampla nimic la minitorsad
jocul e de vina?

| JustLauren explică:

Vam spus mai sus ca nu ma prea pricep... explicami ce e aia si va spun
cum adica configuratie?

| JustLauren explică:

Deci...
la Memory scrie:
512 MB RAM
la procesor scrie:
ADM Sempron(tm)Processor 3000+, MMX, 3D Now,~1. 8GHz
si la Display, Approx Total scrie:
128. 0 MB

Care e problema sau ce trebuie sa fac ca sa ma pot juca Sims fara sa mi se monitorul?

| blaby a răspuns:

Asa am patit si eu cu pc meu ii monitorul de vina...iti iei altul si gata... ii ars monitorul si mie mi se stingea dintr'o data iar daca il opream si il stingeam din nou numai avea nimic si mergea iar cateva minute 1-2 minute