| Anisia_4385 a întrebat:

Hey! Am o intrebare legata de PC. As vrea sa stiu daca e ok sa formatez calculatorul si sa trec de la Win 7 de 32x biti la Win 7 de 64x biti avand in vedere ca am procesor de 64x biti si ca calculatorul a fost reparat si win reinstalat acum o saptamana . Problema e ca nu imi place deloc cum arata acest Win si vreau sa il schimb.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce cantitate de memorie ai. Dacă ai peste 3 Gb RAM atunci numai Windows 7 x64 ca să beneficiezi de toată cantitatea de memorie disponibilă. Dacă ai sub 3 Gb atunci poţi instala şi pe X64 şi pe x86 deoarece un sistem de operare cu arhitectura de 32 de biţi nu poate vedea mai mult de 3 Gb RAM.Succes

2 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Nu 3 importanta faza cu procesorul adica el poate sa lucreze si pe 32/64 bit faza e daca ai 2-3gb ram mergi pe 32bit daca ai 4gb ram sau mai mult atunci mergi pe 64bit oricum interfata windowsului e aceiasi si pe 32 si pe 64 bit tot asa arata

| Anisia_4385 explică:

Dar am mai avut Win pe 64 de biti desi am doar 2 gb de ram si mergea mult mai bine. plus, am impresia ca versiunea de win 32 pe care o am acum e ceva service pack pentru ca imi arata iconitzele, folderele cu patratzele. e urat. dara a mers si pana acum win 7 de 64 pe 2 gb ram sa-l mai pun? parerea voastra?
Multumesc mult ca m-ati lamurit!:X:X