| IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Hey! Am o problema: acum doua saptamani mi-am schimbat sistemul( placa video, procesor, memorie ram etc.) piesele sunt bune, dar de multe ori, cand ma joc un joc cu grafica peste un timp mi se blocheaza(imi da un freeze imens), si la ecran imi apare no signal, si apoi imi da no responding jocul. De ce?

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Si ce sursa ai?

| IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru sltlp):

O sursa modulara sirtec de 650w eficienta 80+ pronze 85%, pfc activ si full protectii.

| sltlp a răspuns (pentru IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz):

Verifica temperaturile la placa video. Instleaza msi afterburner/evga precision, activeaza OSD-ul cu temperatura la gpu, si spune ce temperaturi ai cand te joci si ce temperaturi ai in idle.

| IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru sltlp):

Placa video in idle are 48 de grade si in gaming cel mai mult a avut 70 de grade, iar procesorul in idle are 42-45 de grade si in gaming vreo 50

| sltlp a răspuns (pentru IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz):

Mergi cu el la cineva sa îl testez ca ceva e anormal.

| IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru sltlp):

Anormal la ce?: temperatura?

| sltlp a răspuns (pentru IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz):

Temperatura e ok, de asta, ca aparent totul pare normal și totuși nu e.

| Jipa95 a răspuns:

Ar putea fi problema de la placa video. Instaleaza cel mai recent driver aparut.
In caz ca memoria/memoriile ram sunt busite, descarca memtest, fa un cd/stick bootabile si testeaza-le.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Verifica temperaturile pc-ului cu speed fan de ex. Daca nu ar fi asta problema atunci vezi ca eu am mai patit din cauza la windows... si in sensul ca facea conflict cu vechiul driver sau ca am facut prostia sa las windows-ul sa0mi bage driverul sau am bagat eu driverul la placa video dupa CD. Recomand sa o iei dupa site-ul oficial al placii video (la fel ca si la restul componentelor).
Daca nici asta nu ar fi problema atunci sunt sanse mari sa nu fie ceva compatibil. Am avut un pc 7-8 ani care patisem asta cu el si e cam greu sa rezolvi problema daca nu schimbi blaca de baza (in caz ca ar fi aia problema). Exista site-uri care-ti arata compatibilitatea dintre componente.

| Pupicut a răspuns:

Daca ai schimbat toate acestea sa stii ca ai facut o mare greseala! Incearca sa faci rost de cele vechi si reasambleaza-le! Orice produs nou in orice gadget poate defecta chiar si mai rau de atat!