| J0kerD97 a întrebat:

Am o problema.Acum câteva zile am instalat la un prieten windows 7 pe 32 Biți și a mers perfect, s-a instalat foarte repede... oricum a doua zi am vrut sa-l instalez și la mine cu același dvd dar mi se blochează la încărcarea setup-ului(pe ecran albastru). Pana acum am avut ca OS doar XP SP2 și SP3. Oare o fi de la procesor sau de la placa video? Precizez ca el are procesor de 2.4 GHz și 128 MB memorie grafică, iar eu am procesor 1.8 GHz Dual Core și 512 MB memoria grafică. Ajutați-ma vă rog mult. puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Grafica e putin importanta in aceasta faza deoarece in momentul instalarii windowsul foloseste setarile minimale.Verifica memoria ram, sa ai minim 512mb(recomandat 1gb) iar hdd-ul sa functioneze fara probleme.

12 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Ce inseamna se blocheaza? Da vreo eroare, apare vreun mesaj? Iese fum de undeva?
Aici ai cerintele pentru Windows 7: http://windows.microsoft.com/systemrequirements

| J0kerD97 explică (pentru Kattan):

Acestea sunt componentele mele: 2 Gb Ram, placa video 512 mb, procesor 1.8 dual core HDD 160 Gb

| Kattan a răspuns (pentru J0kerD97):

Nu mi-ai raspuns la intrebari. Nu te pot ajuta daca nu stiu ce se intampla.

| 000MadMAX000 a răspuns:

Ai mai avut pana acum win 7 pe el?

| J0kerD97 explică (pentru 000MadMAX000):

Nu...Nu am mai avut.Dar eu știam ca procesorul de 1.8 dual core este mai bun ca acela de 2.4

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru J0kerD97):

Pai cel de 2.4 e single core?

| J0kerD97 explică (pentru 000MadMAX000):

Da este single core si al meu este dual core.

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru J0kerD97):

Da clar e mai bun al tau, pai daca zici ca nu ai mai avut pana acum, hmm...la unele calculatoare trebuie sa faci niste setari in bios ca sa mearga.Reseteaza setarile bios-ului la default si mai incearca.Da dupa ce dai reset sa nu uiti sa setezi la boot dvd ca first boot device, si dupa ce instalezi complet windowsu sa pui inapoi hardu ca first boot device.

| J0kerD97 explică (pentru 000MadMAX000):

Setarile biosului nu sunt schimbate de cand am luat calculatorul iar chestia cu boot from cd/dvd o stiam si fac asta mereu problema e ca la mine la incarcare sta vreo 10 minute sa treaca de un pas pe cand la el a trecut in cateva secunde.

| 000MadMAX000 a răspuns (pentru J0kerD97):

Pai diferenta de incarcare/instalare difera si in functie de HDD, de viteza de copiere nu doar de procesor.Si unde anume se opreste? la ce stadiu?

| J0kerD97 explică (pentru 000MadMAX000):

Eu am absolut toate "piesele" mai mari decât el. Iar de oprit nu se oprește merge foarte foarte greu, adică unde la el sta 10 secunde la mine sta 10-15 minute.Pana acum nu l-am lăsat sa treacă de a 2-a fereastra albastra după ce apare aia cu încărcarea setup-ului.Mai bine bagă id-ul meu de mess sa vorbim mai clar sa-ți explic mai binewinking

| J0kerD97 explică (pentru J0kerD97):

J0ker_d97