| BloodAndPain a întrebat:

Hey. Am o problema. Am scos laptopul de la incarcat si cand il pornesc scrie FAN ERROR si se stinge. Ce ii pot face? FUNADA

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Fan error inseamna ca sistemul nu mai recunoaste hardware-ul de racire al laptopului si,ca urmare, pentru a evita arderea componentelor(procesor, videocard, etc)intra in protectie, adica se stinge automat.Recomand sa-l duci la un specialist.

| ErrorFound a răspuns:

Fan error inseamna ca cooler-ul nu iti functioneaza bine(racitorul/ventilatorul).
Ar trebui sa-l deschizi si sa-l cureti de praf. Dar mai bine du-l la service sa ti-l repare ca dupa aceea nu mai stii sa-l remontezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii scoti bateria, sa tii apasat vreo 5 secunde pe butonul de start si sa o pui la loc.
ce laptop ai? ai mai patit asa ceva pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FAN = ventilator. E o problemă cu el...

Încearcă asta: 1. Pornești laptopul. 2. În timp ce se pornește suflă în ventilator cât de tare poți... Dacă nu iese din prima, reîncearcă.

Dacă nu merge nicicum, du-l la reparat. S-ar putea să nu fie mare problemă, oricum.

Spor! happy

| WeAreSmart a răspuns:

E nevoie de lucru fizic dupa cum vad in acest video http://www.youtube.com/watch?v=HIwU_eq5dlg
du-l la un tehnician

| Buciuc_Madalin_1989 a răspuns:

Iti apare un ecrean albastru?
Daca e asa trebuie sa reporensti windowsul(sa il bagi iar)!
Funda?