| alexb0y1998 a întrebat:

Hey, as vrea ca pe viitor sa lucrez in domeniul "calculatoarelor" si tot ce tine de viitor si tehnologie, insa nu prea inteleg diversitatea acesteui domeniu, de exemplu ce inseamna un IT-st, un informatician, un programator. Poate cineva sa imi explice chestiile astea pentru a putea sa ma orientez mai bine? Multumesc mult.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, IT e un domeniu destul de vast cu mai multe specializari.

ITst, infromaticianul sau programatorul asa cum ii denumesti tu nu sunt niste apelative care sa delimiteze ceva anume. Sunt niste cuvinte destul de generice.

Dar specializarile se pot clasifica:

-cea mai intalnita este partea de programare software - acea parte din IT care se ocupa cu dezvoltarea de programe;

-programarea hardware - se ocupa de programarea microprocesoarelor si altor parti hardware;

-proiectarea hardware - se ocupa efectiv cu proiectarea de componente hardware;

-administrator de retea/sistem - partea care se ocupa de retelistica si infrastructura IT (retele de calculatoare, securitatea, personalizarea retelelor, software personalizat samd);

-mai exista si partea care se ocupa efectiv de depanarea calculatoarelor;

-ar mai exista o categorie sa ziceam administratorii de baze de date. E o categorie mai specializata care exista in firme foarte mari unde se stocheaza si folosesc enorm de multe informatii.

| RecKinul a răspuns:

Domeniu calculatoarelor este complex. Există partea hardware si partea software. Partea hardware se acupa de repararea si îmbunătăţirea calculatoarelor, laptopurilor, tabletelor şi mai nou al smartfonurilor (care sunt tot un fel calculatoare dar mici) şi a tot ce ţine de ele (periferice şi cabluri de reţea). Trebuie să cunoşti electronică pentru acessta.
La partea software sunt operatorii (cei care lucrează cu diferite programe) şi programatorii care realizează programele.
Pentru amândouă este foarte mult de învăţat e mai bine să te axezi pe una singură care-ţi place şi s-o înveţi cât mai bine.

| LuckyStar15 a răspuns:

Un it-st se ocupa de partea de infrastructura a calculatoarelor, un informatician se ocupa cu calculele de date si folosirea lor iar un programator de creearea de progame utile sa resolve multe din problemele ce se ivesc la momentu de fata.