| Floreenofficial a întrebat:

Hey! Mi-a aparut astazi prima data un update de la Microsoft/Windows ma rog...care imi spune ca windows-ul meu nu este veritabil si ca ar trebui sa cumpar/instalez unul nou si cand dau click ma redirectioneaza pe site-ul lor, dar costa o gramada acele windows-uri.
Cand mi-am cumparat laptopul acum jumatate de an mi-au spus ca e windows original si plus ca il am de aproape 7 luni laptopul, cum de pana acum a fost windowsul veritabil iar acum dintr-odata nu mai este?!
Si nu in ultimul rand trebuie sa mentionez ca tot incepand de astazi imi tot dispare imaginea de fundal care este inlocuita cu un fundal negru, de cand cu instiintarea asta de la microsoft...
Ce sa fac?!
fundita garantat!

Răspuns Câştigător
| viktorxxx a răspuns:

Cauta pe net Remove WAT, apoi clik pe Go online and resolve now... Faci se zice acolo( adica instalezi WGA), apoi deschizi Remove WAT si clik pe butonul Remove WAT, se restarteaza singurel si gata. Bafta!

12 răspunsuri:
| viktorxxx a răspuns:

Intra in START/ Control Panel / Uninstall a program, in stanga sus click pe "View installed updates" si cauti un update cu acest cod
(KB971033) pa care il dezinstalezi si ai scapat de WGA. BINEINTELES CA LA URMATORUL UPDATE AI GRIJA SA NU-L MAI BIFEZI. A, vezi ca mai vine inclus in Service Pack 1.

| Floreenofficial explică (pentru viktorxxx):

Gata,l-am dezinstalat.N-am inteles calumea partea "vezi ca mai vine inclus in Service Pack 1. "Multumesc, oricum!

| viktorxxx a răspuns (pentru Floreenofficial):

Adica, acest update (KB971033), mai este inclus si in service pack 1. Odata cu instalarea acestui pack (presupunand ca nu e instalat) se va insatala si (KB971033) si trebuie dezinstalat din nou.

| Floreenofficial explică:

Mi-a aparut chestia aia din nou si spune asa:"The copy of Windows you are using does not pass genuine validation.To get all Windows updates and downloads reserved exclusively for genuine Windows, you must validate your copy of Windows now.
Si am optiunea Go online and resolve now...

| Floreenofficial explică (pentru viktorxxx):

Am instalat programul si a mers! Multumesc mult pentru ajutor si pentru interesul acordat! Bafta si multa sanatate!big grin

| MMihai a răspuns (pentru Floreenofficial):

Treci pe linux-uri : Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux ( și nu ai nevoie de antivirus. )
Kiwi Ubuntu Linux și Ubuntu Linux sunt sisteme de operare, așa ca și Windows, dar sunt gratis, iar softurile pentru ele sunt tot gratis.
Deci citește pe net despre Kiwi Ubuntu Linux și Ubuntu Linux.

| viktorxxx a răspuns (pentru Floreenofficial):

Cauta pe net Remove WAT, apoi clik pe Go online and resolve now... Faci se zice acolo( adica instalezi WGA), apoi deschizi Remove WAT si clik pe butonul Remove WAT, se restarteaza singurel si gata. Bafta!

| Lysergide a răspuns:

Click dreapta My Computer--Properties, zi-mi ce scrie jos la Windows Activation.

| Floreenofficial explică (pentru Lysergide):

Se pare cam Windows 7 Ultimate.Am scris in start in bara de search activate windows si am 3 variante se pare...buy a new product key, type a different product key unde ar trebui sa introduc un cod pe are nu-l am sau contact Microsoft to help this problem.Acuma stau si ma gandesc...el a fost activat windows-ul dar o fi expirat, ce sa zic. sad

| itsoft a răspuns (pentru Floreenofficial):

Ia windows 7 loader si gata ai scapat til face genuine pe viata! La urma te duci frumusile dai anularae la updates si gata! Astia din magazine vin cu windows preinstalat si de aia sa te tina cat te tine

| calinut1 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la firma respectiva de unde a zis ca e original si sa le spui situatie. sunt si alte metode de a activa windousu dar nu voi spune pentru ca sunt ilegale

| veleno a răspuns:

Se cheama Windows Genuine Advantage(WGA) si se rezolva foarte simplu cu un crack luat de pe net pentru tipul de windows pe care il folosesti

| Floreenofficial explică (pentru veleno):

Nu cred ca ma voi descurca...Are ceva daca nu il activez?
Da de ce mi-a aparut asa? Pana acum cum de a functionat? sad