| denisTiky a întrebat:

Hey salut TPU! De ceva timp mi-am achizitionat un nou PC. Insa placa video este cam slabuta si as vrea ceva mai bun care sa poata rula Gta5, FarCry,Fifa, FS 17, etc.
Eu m-am gandit la Nvidia GeForce 710gt de 2gb. Este buna pentru jocurile de mai sus?
Vreau insa sa spun specificatiile de la PC.
Procesor: Intel core 2 duo E6650
RAM: 8GB
Placa de baza: nu mai stiu. Ceva gigabyte.
Spatiu stocare: 1TB

Deci as putea sa cumpar placa aia si sa ruleze joculete mai noi?

Răspuns Câştigător
| iwefgOficiall a răspuns:

Ai putea sa ancerci dar te trage an jos procesorul pentru gta5 ai nevoie de un quad core de exemplu un xeon sau un amd a8 sau amd fx 6300 asa am eu si merge destul de decent.
Daca dispui de bani fa un upgrade ati trebuie 2000 de lei per total pentru un pc nou.

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Ok si daca iau placa asta si sa zicem ca as lua si procesorul ala ar merge ok?

| iwefgOficiall a răspuns (pentru denisTiky):

Cu siguranta merge fiindca m-am jucat si eu pe un amd a8 quad core si xeoanele cam tot pe acolo ar fi.

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Da stiu, procesorul e mai slabut insa pot face overclock si totusi, upgrade-urile astea nu le fac deodata toate ca nu ma tine buzunarul.

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Si in cate FPS iti merge cu AMD fx 6300? Placa video am cumparat-o deja si poate imi iau si procesorul ala> ( mai am ceva buget ((= )

| iwefgOficiall a răspuns (pentru denisTiky):

Mie ami merge cu 50 fps an gta dar eu la placa video am rx 460 si merge pe setari high fara ultra ca cere mai multa memorie video.
Dar daca vrei sa iei alt procesor va trebui sa schimbi si placa de baza maca cauta una sa suporte ramii care ai ai.

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Recomanda-mi un procesor pentru ca daca imi iau alta placabde baza trebuie sa schimb mai multe chestii, si update-urile astea nu le fac una dupa alta, mi-am luat placa video, acum imi iau procesor dar nu imi pot lua si procesor si placa de baza. Si pe langa asta imi este destul placa asta de baza, e super buna si de asta nu as schmbao

| iwefgOficiall a răspuns (pentru denisTiky):

Zimi ce placa de baza ai ca sati recomand sau nu un procesor.
Gandeste-te ca nici eu n-am avut de ales cu calculatorul vechi nu avea metode de upgrade asa ca am renuntat la tot cam asa se antampla cu toate an ziua de azi.
indiferent daca esti pe Intel pentium sau amd.

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Asta este problema, nu stiu ce placa de baza.am, insa am un program (CPU-Z) si cu ala pot vedea toate componentele pc-ului. Dun cate stiu, trebuie sa stii ce socket am, sau cv de genul insa in programul asta nu imi arata socket-ul. Ce sa fac?

| iwefgOficiall a răspuns (pentru denisTiky):

Pe cpu z este al 3 lea tab ca an imagine trebuie sa zica placa de baza.
https://drive.google.com/......MwT2c/view

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Uita-te tu aici sa vezi. http://imgur.com/a/Sqpej

| iwefgOficiall a răspuns (pentru denisTiky):

Uite cauta procesorul asta vezi cat te costa dar cred ca la cat curent consuma o sa ati trebuiasca si o sursa noua daca nu risti sa se arda sursa.
http://www.emag.ro/......EGL93BBBM/

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Dar alt procesor? (tot quad core sa fie) asta pe eMAG nu este disponibil, doar daca il iau de alt undeva

| iwefgOficiall a răspuns (pentru denisTiky):

Asta ar fi potrivit si capabil altul este prea slab si o sa-ti mearga an lag stiam ca nu e disponibil la eMAG eu ti-am dat doar modelul daca vrei cauta pe olx okazii sau pe price.ro vezi daca al gasesti.

| denisTiky explică (pentru iwefgOficiall):

Merci boss

17 răspunsuri:
| denisTiky explică (pentru notefree):

Dar nu e destul de buna gt710? Fac si putin overclock pe procesor si cred ca ar fi destul de ok.

| denisTiky explică:

Procesorul era E6600. Am uitat